Zdravotní vyšetření na dálku se rozšiřuje, telemedicína je i v obci na Opavsku

  8:30
V pořadí již pátý TeleMedPoint otevřel Moravskoslezský kraj v Nových Lublicích na Opavsku. Jde o místo, kam si lidé mohou přijít změřit krevní tlak, teplotu, kapacitu plic, ale i tepovou frekvenci, hladinu okysličení krve a další životní funkce.

V Moravskoslezském kraji mají lidé k dispozici telemedicínu ve třech obcích na Frýdecko-Místecku a po jednom na Bruntálsku a nově na Opavsku. | foto: Krajský úřad MSK

„Zatím v regionu fungovaly TeleMedPointy v Bílé, Bukovci a Pražmu na Frýdecko-Místecku a Široké Nivě na Bruntálsku. Od září, kdy byl otevřen první z nich, využilo jejich služeb 200 lidí,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Zdravotníci v nich provedli 1 504 měření, přičemž v 66 případech naměřili lidem hodnoty kritické a ve 242 případech varovné, kdy bylo třeba kontaktovat lékaře,“ dodala mluvčí.

Nejvíce zatím služby využívají lidé v Bukovci, kde bylo kontaktní místo zřízeno jako první. „V tuto chvíli se u nás nechalo vyšetřit 103 lidí. Většinou senioři, ale v poslední době přicházejí i padesátníci a myslím si, že je jen otázkou času, kdy přijdou další,“ sdělila starostka Bukovce Monika Czepczorová.

Na obecních úřadech i ve školce

Ve čtyřech z pěti obcí jsou TeleMedPointy lidem k dispozici na obecních úřadech. Výjimkou je Bílá, kde už místo funguje v mateřské škole. „V každém místě máme vyškolenou obsluhu, která pomáhá s měřením a následně odesílá data k nám,“ uvedl Jakub Doležel, vedoucí Centra telemedicínských služeb, které TeleMedPointy provozuje.

Když přístroje zjistí, že jsou naměřené hodnoty nestandardní, kontaktuje centrum do projektu zapojené lékaře. Ti mohou v případě nutnosti poslat k pacientovi záchrannou službu. „Tuto situaci jsme ale zatím řešit nemuseli,“ připustil Doležel.

Máte závratě? Pomohou vám na obecním úřadě. Telemedicína je na vzestupu

Centrum by podle něj dokázalo služby ještě rozšířit. „Umíme reagovat na podněty zapojených lékařů a mohli bychom například zajišťovat vyzvednutí a dovoz léků, inkontinenčních pomůcek a dalších zdravotnických prostředků. Ve hře jsou i odběry krve, moči a dalšího biologického materiálu,“ jmenoval Doležel s tím, že nad rámec smlouvy už v několika případech provedli zdravotníci měření v domácím prostředí pacientů.

„Jednalo se o osoby ve velmi pokročilém věku nebo imobilní pacienty,“ upřesnil Doležel.

Partnerem projektu je i Fakultní nemocnice Ostrava. „Získaná data ukazují, že zejména v místech, kde je dostupnost primární lékařské péče složitá, je služba mezi lidmi žádaná a potřebná,“ sdělil ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. „Včasný záchyt a řešení varovných signálů je pro úspěšnost léčby pacienta stěžejní.

8. května 2020