Lidé se v telemedpointech vyšetří, data pak zamíří i k obvodnímu lékaři

  8:48
V odlehlých oblastech Moravskoslezského kraje, konkrétně v podhůří Beskyd, ale i na Opavsku a Krnovsku, by měli mít lidé do konce roku k dispozici pět telemedpointů. Jde o místa, kde si každý může zkontrolovat svůj zdravotní stav, aniž by dojížděl desítky kilometrů daleko k obvodnímu lékaři.

Telemedicína dálkově propojuje pacienty s jejich lékaři, v Moravskoslezském kraji dokonce chtějí zavést takzvané telemedpointy. | foto: OZP

Mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová uvedla, že zřízení těchto míst je součástí projektů na podporu telemedicíny a digitalizace zdravotnictví.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera chce kraj projektem zvýšit dostupnost zdravotní péče a umožnit lékařům dohled nad chronickými pacienty na dálku. Pilotní projekt potrvá čtyři roky a kraj jej financuje částkou přesahující sedm milionů korun.

Telemedpointy budou vybaveny základními zdravotními přístroji, které umožní zabezpečený bezdrátový přenos naměřených hodnot. „Budou v nich například glukoměry, tlakoměry, přístroje k vyšetření funkce plic, okysličení krve, ale i EKG pro záznam srdečních aktivit a další,“ uvedl manažer projektu Tomáš Konderla z Ústavu vývoje klinických aplikací.

Pozor na nové projekty. Telemedicína osobní kontakt nenahradí, tvrdí praktici

„Lidé tyto přístroje běžně ovládají sami. V telemedpointu ale budou mít k dispozici vyškolenou obsluhu, která jim pomůže a následně zajistí odeslání naměřených hodnot do Centra telemedicínských služeb při Fakultní nemocnici Ostrava,“ doplnil Konderla.

Získaná data pacientů mohou sdílet jejich ošetřující lékaři i zdravotnická zařízení. Pokud systém vyhodnotí, že naměřené hodnoty signalizují zhoršující se zdravotní stav, kontaktuje obsluha dohledového centra ošetřujícího lékaře.

Ten může s pacientem situaci na dálku konzultovat a stanovit další postup léčby nebo zažádat o sanitku, která ho zaveze na potřebná odborná vyšetření do nejbližší nemocnice.

8. května 2020

Autor: