Technotrasa se rozrostla, zavede turisty do stříbrného dolu i ostravské mlýnice uhlí

  7:14
Pětatřicet zastávek má od letošní sezony Technotrasa, stezka propojující technické památky a místa spojená s řemeslem v kraji. Nově mohou lidé pod hlavičkou projektu, jenž sdružuje turistické cíle, jimiž je moravskoslezský region výjimečný, navštívit středověký stříbrný důl, pivovar i imaginárium břidlice.

Futureum, kulturní centrum vzniklé přeměnou bývalého výklopníku a mlýnice uhlí v areálu Dolních Vítkovic, nabízí kombinaci expozic, prohlídkového okruhu, výstav, přednášek, workshopů a dalších akcí. | foto: technotrasa.cz

„Technotrasa svým jedinečným konceptem představuje industriální, technické i řemeslné dědictví. Industriální památky jsou pro náš region ikonické a odlišují nás od ostatních. Od letošní sezóny lidé najdou na trase pět nových zastávek,“ uvedla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.

Proces vaření piva od varny přes spilku a ležácké sklepy až po stáčírny na Technotrase nově představí Pivovar Koníček ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku.

Stříbrný důl zájemci najdou v Horním Městě u Rýmařova a čeká je tam nejnáročnější prohlídka celé technotrasy, když během asi kilometr dlouhé trasy projdou dvě největší z pěti pater a mezipater dolu. Zdolají i čtyři žebříky, z nichž největší má osmadvacet metrů.

Technotrasa je nejlepší turistický počin roku, celostátní soutěž vyhrála už podruhé

V Imagináriu břidlice v Mokřinkách na Opavsku si lidé díky audiovizuálním efektům budou připadat, že se ocitli přímo v dole u těžby břidlice. Další novinkou je Mendelův dům ve Vražném na Novojičínsku, místo, kde se narodil a strávil dětství zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel, a jež dnes nabízí expozici zemědělství a výukové programy o genetice.

Futureum, kulturní centrum vzniklé přeměnou bývalého výklopníku a mlýnice uhlí v areálu Dolních Vítkovic, nabízí kombinaci expozic, prohlídkového okruhu, výstav, přednášek, workshopů a dalších akcí.

Pátým nováčkem je ostravské Futureum, kulturní centrum vzniklé přeměnou bývalého výklopníku a mlýnice uhlí v areálu Dolních Vítkovic.

Pětice cílů se zařadila po bok ostravského Dolu Michal, kanálu Carla Weisshuhna na Opavsku, Osoblažské úzkokolejky, Choltického větřáku a dalších památek, jimiž projekt technotrasy připomíná někdejší technickou a řemeslnou vyspělost kraje. Turisté s jejich návštěvou mohou zároveň sbírat body a měnit je za odměny.

17. října 2015

Autor: