Věřitelský výbor Tamehu povede OKD, chce uspokojit věřitele i zachovat provoz

  12:20
Jasnou podobu už má prozatímní věřitelský výbor, který bude společně s dalšími věřiteli rozhodovat o dalším osudu ostravské společnosti Tameh. Ta se dostala do problémů poté, co jí několik měsíců za dodávky neplatila ostravská huť Liberty. Dluh od té doby překročil dvě miliardy korun.

Společnost Tameh dodává energie huti Liberty Ostrava. (7. února 2024) | foto: Tameh Czech

Kolik dluží huť Liberty ostatním dodavatelům, není úplně jasné. Podle návrhu na vyhlášení všeobecného moratoria, tedy ochrany před věřiteli, o niž Liberty požádala, by mělo jít o zhruba tři miliardy korun. Od té doby se však situace i částka mohly změnit.

O Tamehu se bude rozhodovat na jednání věřitelského výboru v úterý 9. dubna. Tam bude zvolen rovněž plnohodnotný věřitelský výbor; do té doby dohlíží na insolvenční řízení prozatímní věřitelský výbor.

O jeho vedení se strhl boj mezi OKD a Raiffeisen Bank, dvěma významnými věřiteli. OKD do insolvenčního řízení přihlásily osm pohledávek v celkové výši 263 milionů korun, Raiffeisen Bank pak požaduje zaplatit 580 milionů korun.

O pozici předsedy tříčlenného prozatímního výboru se nejprve přihlásili zástupci Raiffeisen Bank. Ta však při hlasování neuspěla, další dva členové prozatímního věřitelského výboru byli proti. Ve druhém hlasování výbor podpořil zástupce společnosti Reelgate s celkovou pohledávkou ve výši necelých 15 milionů korun kandidaturu OKD a bylo rozhodnuto.

Liberty svou krizi pořádně neřeší, zlobí se Tameh. Zaměstnanci zůstávají doma

„Měli jsme ambici stát se předsedou, protože jsme nejvýznamnější dodavatel z obchodního styku a zároveň nejsme zajištěný věřitel,“ přiblížila důvody, proč se zástupci OKD o vedení prozatímního věřitelského výboru ucházeli, mluvčí těžební společnosti Barbora Černá Dvořáková. „Náš návrh podpořil i třetí člen věřitelského výboru,“ ozřejmila.

Ve vedení věřitelského výboru chce OKD získat pro věřitele co nejvíce peněz a zároveň obnovit výrobu v Tamehu. „Plán je uspokojení věřitelů v co nejvyšší míře, přičemž preferujeme zachování provozu společnosti Tameh, a tím i Liberty Ostrava,“ potvrdila mluvčí OKD.

Cesta to nebude jednoduchá, neboť budoucnost společnosti Tameh je úzce provázána právě s fungováním společnosti Liberty. Jedna je závislá na druhé a jedna bez druhé nemá šanci plnohodnotně fungovat.

Konec krize v nedohlednu. Spor Liberty a Tamehu nejspíše skončí u soudu

Tameh potřebuje Liberty coby stěžejního odběratele energií, od elektřiny přes páru až po další média. Liberty zase potřebuje dodávky Tamehu pro provoz vysoké pece a ocelárny. Bez toho by se z huti stal jen zpracovatel dovážených bram a odlitků závislý na dodávkách a výkyvech trhu.

Tameh a Liberty Ostrava spolu ale příliš nekomunikují. „Liberty Ostrava s Tamehem nejedná, zaslala jí jeden jediný písemný návrh, který zcela neřeší vzniklou situaci,“ vypočítal rozsah kontaktů mezi oběma firmami mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Mluvčí Liberty na telefonáty MF DNES nereagovala, v reakci na prohlášení Tamehu ČTK pouze sdělila, že jednání probíhají na korporátní úrovni a k detailům se společnost nebude vyjadřovat.

Většina zaměstnanců Liberty Ostrava i Tamehu je v současnosti doma, do práce chodí jen část z nich, a to hlavně kvůli zajištění údržby. V Liberty obnovilo činnost pár menších provozů zaměstnávajících několik stovek lidí.