iDNES.cz

V Ostravě likvidovali bezdomovecký tábor. Našli bazén, soláry i horská kola

  14:08
Chatrč a větší množství menších přístřešků si v lese blízko Slezkoostravského hradu postavili bezdomovci. Měli i vlastní bazén a solární zdroj energie. Když je vlastník pozemku vyzval k odstranění nepořádku, neuposlechli. Do vyklízení se tak pustily technické služby.

Před šesti lety se usídlil čtyřicetiletý muž bez domova v lese u cyklostezky, která vede podél Ostravice. Blízko je také zastávka Důl Zárubek ve Slezské Ostravě. 

Pozemky patří městskému obvodu a Lesům České republiky. Všichni, kdo zde přebývali, byli několikrát vyzváni k vystěhování. Když tak neučinili, prostor přijeli vyklidit zaměstnanci Technických služeb Slezská Ostrava.

Zástupci radnice, městské policie a technických služeb vstoupili mezi příbytky v osm hodin ráno. Nejdřív překonali padací branku, ke které byly připojené zvonky. Když způsobily hluk, upozornily na příchozí.

Vyklízení a likvidace bezdomoveckého tábora ve Slezské Ostravě. (9. listopadu 2021)

Dveře chatrče byly zamčené, strážníci je proto vypáčili. V domku byla jen žena, údajně přítelkyně muže - zakladatele. Jakmile byly dveře otevřené, beze slov odešla. Kromě ní se v lese plném malých staveb a odpadu nikdo nenacházel.

„Lidé bez domova přitáhli spoustu odpadu a věci, které pocházejí z trestné činnosti. Víme, že tam přechovávali a distribuovali omamné a psychotropní látky. S městskou policií jsme se proto dohodli, že všechny obyvatele vyzveme, aby les vyklidili,“ uvedl Richard Vereš, starosta městského obvodu Slezská Ostrava.

Oficiální dopisy ale zůstaly bez odpovědi. „Na naše výzvy nereagovali, proto teď technické služby udělají práci za ně. Chceme, aby byl les zase hezký a aby se tu nezdržovali tito lidé. Čtyřicetiletý pán, který byl ‚šéfem‘ komplexu, má trvalé bydliště u nás na ohlašovně. I když s úřady nechce moc komunikovat, má třeba datovou schránku,“ doplnil Vereš.

V oploceném areálu žilo více lidí. Často se ale počty měnily. „V letních měsících tam bydlelo až sedm lidí. Teď na podzim jich bylo méně, maximálně tři. Vybudovali si vlastní bydlení, které oplotili. Měli i padací branku. Solárními panely napájeli elektroniku. Vedle chatrče byl i záchod s odpadem,“ uvedl Vereš.

V táboře se shromažďovala sdílená kola

Radnici došla trpělivost, když strážníci hlásili více krádeží. „V okolí nelegálních staveb se začala ztrácet sdílená kola. Krádeží ale bylo více. Když strážníci do komplexu chodili, nacházeli hodnotné věci. Některé nebyly hlášeny jako kradené, byl ale předpoklad, že pocházejí z trestné činnosti,“ řekl starosta Slezské Ostravy.

Vyklízení je náročné, odpad odveze několik kontejnerů. „Aktuálně tu máme zhruba deset dělníků. Na každém kroku si musíme dávat pozor. Nevíme, na co šlápneme nebo co nám spadne na hlavu. Dělníci mají ochranné oblečení, počítáme s tím, že tu budou třeba injekční stříkačky,“ uvedl David Princ z obvodních technických služeb.

Náklady na vyklizení mají zaplatit bezdomovci

Nezvaní obyvatelé v lese udělali hodně změn. „Nejdřív odvezeme věci a pak budeme řešit, jak místo opět upravit. Mnohé stavby jsou zakopané v zemi. Budeme tedy terén zase srovnávat. Náklady budou ve statisících korun. Vymáhat je budeme po obyvatelích. Město je v minulosti ztotožnilo,“ doplnil David Princ.

Strážníci budou na místě hlídkovat i při vyklízení v dalších dnech. „Jsme tu proto, abychom zajistili bezpečnost lidí, kteří na vyklízení pracují. To budeme dělat i dále. Obyvatele tohoto městečka jsme v minulosti varovali, že odsud budou muset odejít,“ sdělil Marcel Pažický, vedoucí městské policie v oblasti.

S obyvateli ale problém nebyl. „Asi to pochopili a už tu nejsou. Vůbec nevím, kam mohli odejít,“ uzavřel Pažický.

zpět na článek