Zranění a rodiny obětí vraha z ostravské nemocnice získají peníze ze sbírek

  8:06
Pozůstalí sedmi zavražděných a dva muži postřelení psychicky narušeným Ctiradem Vitáskem brzy dostanou finanční dary, které lidé poslali na sbírkový účet Fakultní nemocnice Ostrava. Nemocnice už rozhodla, kdy a jak peníze rozdělí.

Pietní místo před ostravskou fakultní nemocnicí (17. prosince 2019) | foto: Adolf Horsinka

„Na účtu je téměř 7,5 milionu. Sbírka potrvá do konce března, ale zálohy vyplatíme již začátkem února. Jsou určeny pro pozůstalé zemřelých a zraněné střelnou zbraní. Mezi příbuzné obětí rozdělíme devadesát procent částky a mezi zraněné deset procent,“ uvedla mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Fotogalerie

Zatím tedy každý ze dvou postřelených mužů dostane na účet asi 370 tisíc a každá rodina zemřelého téměř milion. Brzy k tomu přibudou i dary od kraje, města a dalších dárců. Pozůstalí mohou čekat stovky, zranění desítky tisíc.

„Dohodli jsme se s krajem, radnicí Ostravy-Poruby, kde se tragická událost stala, i s Valašským Meziříčím, které nás oslovilo, že připravíme společnou darovací smlouvu, abychom nenutili příjemce obíhat více úřadů. Smlouva, kterou zpracovali právníci města, je připravená a čeká na schválení radou kraje. Pokud se podaří podepsat smlouvy v příštím týdnu, odešleme peníze začátkem února,“ uvedl šéf kanceláře primátora Ostravy Michal Bayer.

Souběžně lidé přispívají i na sbírky, které vyhlásily například Vězeňská služba, Spolek celníků či ZŠ Ivana Sekaniny pro konkrétní oběti střelce. Další lidé si ze setkání s vrahem odnesli hlavně psychická traumata, jako například Ekaterina Garbova, která v čekárna ležela u nohou střelce a modlila se, ať přežije. Ti se zatím odškodnění nedočkají.

Traumatizovaní lidé mohou žádat o pomoc individuálně

„Schválená finanční pomoc je určena pozůstalým obětí a lidem, kteří utrpěli střelná poranění. Jakkoliv soucítíme se všemi, kteří se cítí událostmi traumatizováni, chceme primárně pomoci těm, kteří ztratili své nejbližší,“ uvedla za nemocnici, kraj i město mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

„Prokazování újmy zdravotního a psychického charakteru u dalších osob by bylo zdlouhavé a zbrzdilo by pomoc těm nejpostiženějším. Proto se jimi nyní nezabýváme, což ale nevylučuje možné řešení odůvodněných případů v budoucnosti,“ dodala.

„Pokud se někdo další dostal do potíží vinou oné tragické události, může nás požádat o pomoc. Posoudíme to individuálně,“ doplnil primátor Ostravy Tomáš Macura.