Editorka módního časopisu i děti. Další oběti holocaustu mají svůj stolperstein

  9:02
Památku rodin zavražděných v době holokaustu v Ostravě připomíná dalších dvaadvacet stolpersteinů, tedy kamenů zmizelých či kamenů, o které je třeba klopýtnout. Mosazné destičky se jmény obětí i místem úmrtí se umisťují do dlažby před vchod domu, kde před 2. světovou válkou žily.

V Ostravě přibylo dvaadvacet nových stolpersteinů, jež připomínají v koncentračních táborech zavražděné židovské obyvatele krajské metropole. Mosazné destičky o rozměru 10 × 10 centimetrů se jmény obětí holocaustu a daty jejich narození a úmrtí jsou přímo v chodnících před domy, v nichž tito lidé žili. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Nová pietní místa letos vznikla například v Moravské Ostravě na Sokolské třídě, v ulicích Tyršova, Českobratrská nebo Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince, Terezíně i dalších místech,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.

Destička na Sokolské třídě například uctí památku módní redaktorky Marty Johanny Hirschové, rodačky z Moravské Ostravy.

„V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, což byl tehdy nejprestižnější časopis svého druhu v Německu. Účinkovala i v rádiu Spiegel a dalších médiích. Do transportu do Osvětimi nastoupila 16. května 1944,“ doplnila Pokorná

Kameny budou připomínat i osudy dětí, třeba Ruth a Judity Fränkelových, které nacisté i s rodiči zavraždili v roce 1942 v Treblince.

V Treblince dokázali zabít 15 tisíc lidí za den, říká historik holokaustu

„Na ulici Českobratrská měděná destička připomene známého stavitele Felixe Neumanna, který se významně podílel na výstavbě Moravské Ostravy, kde projektoval například Německý dům,“ dodala Pokorná.

Do Terezína, kde zemřeli, pak byli v roce 1942 deportováni i tehdejší závodní lékař Rudolf Pressburger a jeho manželka Lilly. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový stolpersteine.

První pamětní destičky byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010. V tuto chvíli jich má Ostrava šedesát tři.