Z ruin hudebních klubů poblíž Stodolní má vzniknout rezidenční projekt

  14:46
Dokončení rozsáhlé přestavby budovy historických jatek na galerii současného umění v centru Ostravy se sice posouvá z konce letošního na jaro příštího roku, ale město už hledá investora, který by pokračoval ve zvelebování okolí. Zatím jsou totiž vedle jatek například ruiny bývalých hudebních klubů či proluka po prodejně koberců.

Po přestavbě městských jatek na moderní galerii se má proměnit i jejich okolí, jak ukazuje ilustrační vizualizace. | foto: Magistrát města Ostravy

„Zastupitelé rozhodli o záměru prodat nemovitosti o výměře 3 747 metrů čtverečních mezi ulicemi Porážková, Stodolní a Masná. Nabídky lze podat do 30. listopadu,“ řekla mluvčí města Gabriela Pokorná.

Projekt pro oblast rozkládající se mezi budoucí galerií a Stodolní ulicí pojmenovali radní města Rezidence Stodolní. Co tam vznikne, by měl navrhnout nový vlastník.

„Budovy jsou ve špatném technickém stavu a bez jakéhokoliv využití. Při jednání s investory registrujeme o toto území zájem, proto jim chceme dát šanci. Kromě dodržení regulačních podmínek je pro nás klíčová smysluplnost záměru i jeho synergie s okolím. Pokud jde o požadované funkce, nastavili jsme podmínky poměrně volně,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Primátor Tomáš Macura připomněl, že město v minulosti získalo některé nemovitosti v tomto území se záměrem scelit jejich vlastnictví a získat tak možnost určovat budoucí podobu a rozvoj lokality. 

„I díky tomu můžeme sledovat rekonstrukci jatek. Dřív jsme uvažovali o přestavbě blízkých nemovitostí pro potřeby městského multižánrového kulturního centra. Ale protože část jeho obsahu by měl naplnit privátní projekt Ostravica 2020 a město má jiné priority při budování kulturní infrastruktury, od záměru jsme upustili. Hledáme nové využití prostoru se zapojením soukromého kapitálu,“ řekl Macura.

Město počítá v okolí i s novými byty. V červnu dokončilo první sedmipodlažní bytový dům na křížení ulic Janáčkovy a Masné. Další bude stavět v Masné ulici příští rok.