Otisky knížecího rodu v příhraničí na Hlučínsku sleduje nová stezka

  17:22
Společná kultura, identita a také rod Lichnovských spojuje česko-polské příhraničí na Hlučínsku. Lichnovští, kteří sídlili v Chuchelné a okolní obce byly v jejich vlastnictví, v oblasti zanechali řadu stop své činnosti. Po těch se teď může vydat každý, povede ho nová stezka.

Pod vedením Lichnovských byla továrna na len významným zaměstnavatelem pro lidi ze širokého okolí. | foto: PF Plasty Chuchelná

Rovnou sedm zastávek má trasa v samotné Chuchelné. Informační panely tam připomínají roli významného rodu u kaple sv. Kříže, kde jsou členové Lichnovských pohřbeni a jež je mauzoleem rodu, před rehabilitačním ústavem, někdejším loveckým zámkem knížat Lichnovských či u pamětního kamene Karla Maxmiliána Lichnovského v osadě Resta.

Kámen je připomínkou posledního lovu knížete Karla Maxmiliána, zhotovili jej myslivci jako poděkování za možnost využívání pozemků rodu.

„Informační tabule budou připomínat historii, aktivity a přínos rodu Lichnovských pro region i pro příští generace,“ uvedl starosta Chuchelné Rudolf Sněhota.

Po stopách dějin a činnosti knížecího rodu v regionu se vydal historik Jiří Jung.

„Obec Chuchelná byla majetkem rodu od roku 1608. Stala se správním centrem velkého panství, které zahrnovalo více než desítku okolních vesnic. Noblesní podoba zámku i umístění rodového mauzolea dokládají silné vazby posledních generací Lichnovských k této obci,“ uvedl Jung, který je autorem textů na jednotlivých informačních panelech.

Ještě v roce 1921 pracovaly v knížecích službách v Chuchelné s přibližně tisícovkou obyvatel téměř čtyři stovky osob. Z toho tři čtvrtiny zaměstnávala továrna na zpracování lnu, která byla hlavním zaměstnavatelem pro tuto část Hlučínska.

„Byla jedním z nejmodernějších provozů daného typu v Evropě,“ dodal Jung k továrně, jež byla v provozu od roku 1907 a před níž najdou lidé další infopanel. Dnes produkuje díly z termoplastů.

Projekt Na kole za poznáním historie – stezkou rodu Lichnovských je společnou akcí Chuchelné a sousedních polských Krzanowic. A také na polské straně má trasa své zastávky. Například železniční stanice v Krzanowicích stojí díky Karlu Tioleonovi von Lichnovsky, který financoval výzkumné a projektové práce vedoucí k jejímu vzniku. Železniční cestou mezi Krzanowicemi a Chuchelnou se pak vozily len a obiloviny.