Po pauze se otevře Hlučínské jezero, dražší budou permanentky a víkendy

  9:44
Po roční pauze se otevře zatím v omezeném provozu Hlučínské jezero zvané též Štěrkovna, které už dva roky upravují pracovníci stavební firmy. Některé části odpočinkového centra jsou hotové, někam ale návštěvníci moci nebudou.

Hlučínské jezero Štěrkovna v roce 2022. | foto: Město Hlučín

Plavci budou moct na téměř celou vodní plochu. „Nebudou smět jen k výpustnému objektu a přelivu vody u hráze na východní straně jezera, stejně jako k břehům v oblasti u Kozmic. Tam je také oplocený areál, do kterého lidé nesmí chodit,“ uvedl Martin Nováček, ředitel organizace Sport a kultura Hlučín, která se o jezero stará.

Ve všech z těchto míst budou totiž i přes léto pracovat dělníci. Na dodržování zákazů bude dohlížet bezpečnostní služba spolu s městskou policií.

V areálu je nová pláž se zálivem. „Tam plánujeme připravit také nafukovací vodní atrakce. Už teď jsou v areálu brouzdaliště, nafukovací trampolína, hřiště pro plážový volejbal, tenis a florbal, lezecká stěna a další sportoviště,“ doplnil Nováček. Poprvé si lidé také půjčí plážová lehátka. Radní nechali vybudovat i více stojanů na jízdní kola.

Při obnově jezera pracují dělníci na posunutí nudapláže blíže k budově vodních záchranářů. „Oblast je potřeba zakrýt stromy a keři. Proto prosíme rekreanty, aby byli ohleduplní ke všem nově vysazeným rostlinám,“ řekl Nováček.

Poprvé bude areál otevřený 24. června. Návštěvníci zaplatí více za víkendovou vstupenku, provozovatelé zvedli cenu kvůli rostoucím nákladům a údržbě. „Jednorázová víkendová návštěva je nyní za osmdesát korun, o třicet korun dražší než dříve. Přes týden zůstává cena stejná jako v naší poslední sezoně v roce 2020, tedy padesát korun,“ upřesnil ředitel sportovní a kulturní hlučínské organizace.

Platby i bezhotovostně

Výrazně vzrostly ceny za permanentky. Deset vstupů je nyní za 650 korun místo původních 400 korun, předplacených dvacet návštěv zdražilo ze 750 korun na 1 200 korun. Celosezonní průkazka je letos za 990 korun, před dvěma roky byla o tři stovky levnější.

V týdnu po páté hodině odpoledne a o víkendu po šesté hodině je potom vstup vždy volný. Areál otevřou pracovníci každý den v osm hodin ráno a zavřou v deset hodin večer.

V pokladně u vstupu lze nově zaplatit bezhotovostně. „Auta lidé zaparkují jen na vyznačených plochách, poplatek bude padesát korun za den. Zároveň letos nebude možné přijet k jezeru po Jahodové ulici, vstup tam bude zavřený. Z této strany mohou přijet jen ubytovaní do autokempu. Ke Štěrkovně se ale od Jahodové nedostanou,“ řekl Nováček.

Hlučínské jezero zvané Štěrkovna patří k nejvíce vyhledávaným rekračním místum ke koupání v kraji.

Hlučínské jezero zvané Štěrkovna patří k nejvíce vyhledávaným rekračním místum ke koupání v kraji.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.