Pacientům začala sloužit první modulární budova, stavba trvala pět měsíců

  9:02
Pacientům Karvinské hornické nemocnice se tento týden otevřel nový třípodlažní pavilon, jehož stavba trvala pouhých pět měsíců. Jde totiž o první modulární budovu pro nemocniční účely v Česku i na Slovensku.

V Karviné slouží zdravotnickému personálu i pacientům první modulární budova pro nemocniční účely v Česku i na Slovensku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Zatím jsme otevřeli přízemí, ve kterém jsou odborné ambulance: ortopedická, anesteziologická, chirurgie páteře a protetická,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Canibal.

Lůžková část ve druhém patře má sloužit ortopedii, ale protože plánované operace jsou nyní kvůli koronaviru zakázané, oddělení zůstává dočasně uzavřené.

V 1. patře nové budovy dolaďuje nemocnice úpravy oddělení s 30 lůžky určené pro dlouhodobou následnou péči. 

V případě potřeby je chce využít pro hospitalizaci pacientů s onemocněním covid-19. „Momentálně máme na naší standardní covidové stanici volných 13 lůžek. Ale v případě, že by se situace opět zhoršila, využijeme nové oddělení,“ vysvětlil ředitel.

Pavilon poskládaný ze 77 kontejnerů je s hlavní budovou propojený v přízemí i druhém patře. Stál přes 100 milionů korun. Stavba ale začala teprve loni v srpnu a předána byla na přelomu roku. 

Podle Canibala se ukázalo, že modulární systém nabízí velmi rychlé a efektivní řešení, jak získat prostory k poskytování potřebné zdravotní péče.