Lidé z ostravského obvodu Stará Bělá hlasovali proti stavbě nákupní zóny

  9:06
Obyvatelé ostravského obvodu Stará Bělá mířili k letošním sněmovním volbám ve větším počtu. Hlasovali totiž i v historicky prvním obecním referendu o tom, zda souhlasí se stavbou obchodního centra a průmyslových hal na pozemcích, kde zatím hospodaří zemědělci. Většina místních je proti.

ilustrační snímek | foto: Jakub ŠtadlerMAFRA

„Z 973 voličů se referenda zúčastnilo 71,3 procenta lidí a proti výstavbě Retail Parku Ostrava-Jih se vyslovilo 90,7 procenta z nich. Pro výstavbu bylo jen 8,5 procenta voličů,“ řekl starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček (SNK Stará Bělá 2018).

Retail Park Ostrava-Jih chce v lokalitě mezi ulicemi Junáckou, Plzeňskou a v budoucnu i Novou Krmelínskou vybudovat společnost Sanato Invest, která už si tam koupila pozemek a další chce brzy přikoupit.

Areál má být 200 metrů dlouhý, 30 metrů široký a budovy až osm metrů vysoké. Mají tam stát obchody a služby a vedle nich několik hal pro lehký průmysl.

I územní plán města tam počítá se zástavbou určenou pro lehký průmysl. Ale místní lidé s tím nesouhlasí. Vadí jim další zábor zemědělské půdy a obávají se zhoršení životního prostředí hlukem i smogem z dopravy poblíž rodinných domků.

Podle starosty výsledek referenda zavazuje radní obce, aby v případném stavebním řízení odmítli nejen výstavbu retail parku a hal, ale i podobných projektů.

„Už dnes jsem o situaci jednal s vedením města. Dohodli jsme se, že za obec požádám o změnu územního plánu,“ nastínil v pondělí Krejčíček. „Počítám samozřejmě s tím, že proces nebude jednoduchý a potrvá měsíce, možná roky. Ale nemělo by se tam nic stavět dříve, než kraj dokončí Novou Krmelínskou a plánovaný kruhový objezd v Plzeňské ulici,“ doplnil.

Investor: Plánů na stavbu se nevzdáme

Podle starosty by se měla oblast pro lehký průmysl změnit v dokumentaci na smíšené venkovské území určené pro rodinné domy a blíž k silnici živnostenské provozovny. Obvod přitom o změnu územního plánu opakovaně žádal už v minulosti, ale neuspěl.

Ani teď to nebude mít snadné. Město, kterému pozemky nepatří, totiž bude muset návrh změny projednat se všemi vlastníky půdy, kterých je asi šest včetně Sanato Invest. A investor už dal najevo, že bude proti změně. Možná se k němu přidají i další majitelé, kteří chtějí pozemky prodat.

„Z plánů na stavbu neustoupíme. Jsou v souladu s platným územním plánem i stavebním zákonem. Výsledek místního referenda nezavazuje k ničemu nás ani magistrát,“ sdělil MF DNES ředitel a akcionář Sanato Invest Tomáš Skoček. „Souhlas ke změně územního plánu nedáme. Jsme ale připraveni vyjít vstříc připomínkám obce jako účastníka stavebního řízení,“ poznamenal.

Plánované obchodní centrum má stát mezi ulicemi Junácká, Plzeňská a Nová Krmelínská

Plánované obchodní centrum má stát mezi ulicemi Junácká, Plzeňská a Nová Krmelínská