Správa pohledávek OKD prohrála soud s Bakalou a NWR, musí zaplatit půl miliardy

  9:20
Velké problémy čekají společnost Správa pohledávek OKD, jejíž představitelé před několika lety převzali dluhy i pohledávky tehdy očištěné těžební firmy OKD a pracovali na jejich dalším vypořádání. Hrozí jí totiž, že bude muset zaplatit do tří dnů od právní moci rozsudku náklady řízení v součtu téměř 514 milionů korun.

Vyvezením posledního vozíku uhlí byla ukončena těžba v Dole Lazy na Karvinsku. (28. listopadu 2019) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zhruba 215 milionů korun má dostat společnost NWR, v likvidaci, necelých 299 milionů má podle rozhodnutí soudu zamířit na účet právníka Zdeňka Bakaly. Jeho i NWR totiž zástupci Správy pohledávek OKD žalovali o zaplacení 24,5 miliardy korun, kterými se měli obohatit při vyplácení dividend v době, kdy byli majiteli společnosti OKD.

Částka byla vypočtena jako rozdíl mezí sumou 65 miliard, kterou si obě žalované strany nechaly v minulosti od OKD vyplatit coby dividendu, a 33 miliardami, jež OKD v té době skutečně vydělaly. K tomu žalobce připočetl dalších sedm miliard dříve nerozděleného zisku.

Správa pohledávek OKD ovšem se žalobou neuspěla. Nejprve u Krajského soudu v Ostravě, následně ani s odvoláním podaným k Vrchnímu soudu v Olomouci.

„Rozsudek soudu prvního stupně byl potvrzen. Rozhodnutí nabude právní moci doručením písemného vyhotovení poslednímu účastníku řízení,“ potvrdil informaci MF DNES mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Písemné rozhodnutí

Insolvenční správce Správy pohledávek OKD Lee Louda zatím nemůže rozhodnutí vrchního soudu Detailněji komentovat.

„Jsem v kontaktu s dlužníkem a věřitelským výborem. Jakékoliv úvahy ohledně dalšího postupu jsou předčasné, jelikož zatím nebylo doručeno písemné rozhodnutí soudu. Je nutné se s ním prvně seznámit a následně rozhodnout o dalším postupu,“ reagoval na dotaz MF DNES.

Na písemné vyhotovení rozhodnutí čeká i předseda představenstva Správy pohledávek OKD Jan Solich. „Nejprve bude nutné se s rozhodnutím seznámit, následně rozhodneme o dalším postupu,“ konstatoval Solich.

Předseda představenstva nicméně ani nyní nevidí jinou možnost než NWR a Zdeňka Bakalu žalovat. „Povinnost tyto pohledávky vymáhat byla dána podle schváleného reorganizačního plánu, který potvrdil soud a schůze věřitelů,“ vysvětlil Jan Solich.

Pro vyhotovení rozhodnutí má vrchní soud lhůtu 30 dní, ta ovšem může být prodloužena. „Jakmile je rozhodnutí písemně vyhotoveno, je spis zaslán soudu prvního stupně, který písemné rozhodnutí doručuje účastníkům řízení,“ doplnil Stanislav Cik.

Hrozí exekuce?

Jde však v podstatě jen o technickou záležitost. Fakt, že vrchní soud prvoinstanční rozsudek potvrdil, naznačuje, že se výše nákladů, které bude muset Správa pohledávek OKD zaplatit, nijak nemění a po doručení rozsudku bude muset peníze odeslat. Nebo čekat exekutory.

„Pokud žalobkyně nezaplatí, je rozhodnutí exekučním titulem a je možno vymáhat částku stanovenou jako náhradu nákladů řízení například v exekučním řízení,“ přiblížila už dříve další zákonný postup Martina Schwettrová, někdejší mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Nebývalá výše nákladů řízení je dána výší žalované částky, v tomto případě 24 miliard korun. „Náhrada nákladů řízení byla uplatněna podle advokátního tarifu, a tak byla také soudem přiznána. Představuje v zásadě náklady vynaložené úspěšnou stranou na vedení sporu,“ komentoval vysokou částku už po úspěchu u soudu prvního stupně Jan Kalvoda, právník Zdeňka Bakaly.

12. srpna 2019