Velcí s četnými nesnázemi. Karviná a Havířov chtějí více spolupracovat

  16:56
Na bližší spolupráci se dohodla vedení Karviné a Havířova. Politici například hodlají společně jednat ve snaze ztížit zneužívání sociálních dávek nebo postupovat ve sdružení měst a obcí.

Havířovský primátor Josef Bělica | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Vzdálené jsou od sebe jen dvanáct kilometrů vzdušnou čarou. Havířov a Karviná. 

Havířov je s více než sedmdesáti tisíci obyvateli druhým nejlidnatějším městem kraje, Karviná s více než padesáti tisíci pátým. Města však současně trápí odliv obyvatel. Podle údajů Českého statistického úřadu Havířov přišel za deset let o jedenáct tisíc obyvatel, Karviná pak má méně o zhruba devět tisíc lidí.

A obě sídla mají problémy se skupinami nepřizpůsobivých lidí a takzvanými vyloučenými lokalitami. Stejně tak jsou centry oblasti, kterou postihne konec těžby uhlí, což mají napravit miliardy korun dotací na rozvojové investice.

„Proto jsme se rozhodli navázat užší spolupráci, a v některých oblastech dokonce postupovat společně. Podobných problémů máme dost a také řadu vzájemných inspirací,“ vysvětlil městskou iniciativu primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

První setkání se konalo v Havířově, radní společně jednali takřka dvě hodiny.

Primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

„Za společné rozhovory jsem rád. Můžeme si předat dobré i ty špatné zkušenosti, rozhodně mnohé poznatky stojí za zamyšlení,“ zhodnotil karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD).

Hodně podobné názory mají například na řešení situace po srpnovém zrušení bezdoplatkových zón.

Čím nahradit bezdoplatkové zóny?

„Velkým tématem v Karviné zůstává například zneužívání sociálních dávek. V nutnosti řešení tohoto problému jsme s Havířovem zajedno,“ podotkl primátor Wolf.

Právě Karviná figuruje v nedávné Orlovské výzvě, kde zástupci čtyř měst a jednoho ostravského obvodu vyzvali nové poslance, aby se tímto problém co nejdříve zabývali. A Wolf navrhoval i možnost přechodného pobytu lidí plně závislých na sociálních dávkách s například tříletou zkušební dobou a následným vyjádřením města.

Havířov se do této iniciativy dosud nezapojil. „Orlovská výzva je jedna věc, efektivní řešení problému druhá. Své postupy v této věci budeme koordinovat,“ reagoval primátor Havířova na dotaz MF DNES, jestli se město přidá k ostatním.

V energetice odlišné představy

Ne ve všem se však představitelé center Karvinska shodli. Rozdílné postoje například mají v energetické strategii.

Havířov v poslední době prosazuje stavbu kogeneračních jednotek vyrábějících teplo z plynu, případně využití solárních panelů.

„Karviná je v trochu jiné pozici, jsem zastáncem centrálního dodávání tepla. Ale uvidíme, co přinese budoucnost,“ zmínil primátor Wolf.

Radní se také zabývali členstvím obou měst ve Svazku měst a obcí okresu Karviná. Primátor Bělica má o přínosu pro město pochybnosti, zvláště pak s tím, že roční příspěvek přesahující 300 tisíc korun neodpovídá získaným výhodám.

„Nedávno jsem nechal udělat statistiku a my podstatně více přispíváme, než jaké bychom měli benefity. Myslím, že jsme v tomto postoji trochu radikálnější než Karviná, ale budu diskutovat na úrovni města, jestli setrvání ve sdružení má smysl,“ vysvětlil Bělica.

Dvě největší centra Karvinska se dohodla na užší spolupráci.

Dvě největší centra Karvinska se dohodla na užší spolupráci.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: