Pojistné patří VZP, ne OKD, řekl soud. Insolvenční správce podá stížnost

  9:00
Nejvyšší soudu v Brně dal za pravdu původnímu rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě ve sporu mezi insolvenčním správcem OKD Leem Loudou a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ve sporu jde o zhruba 1,2 milionu korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Krajský soud v Ostravě v říjnu roku 2017 rozhodl, že pojistné, které někdejší společnost OKD v dubnu roku 2016, krátce před vyhlášením insolvence, strhla svým zaměstnancům a poslala na účty VZP, zůstane VZP a nebude zahrnuto do částky, kterou si mají rozdělit věřitelé. S tím insolvenční správce nesouhlasil a proti rozhodnutí se odvolal. A u Vrchního soudu v Olomouci tehdy uspěl.

Následně se odvolala pojišťovna VZP, které pro změnu dal za pravdu Nejvyšší soud. 

„Mrzí nás, že Nejvyšší soud zaujal oproti vrchnímu soudu odlišné právní stanovisko. Případný úspěch by znamenal vyšší uspokojení pro věřitele,“ komentoval rozhodnutí Jan Solich, předseda představenstva společnosti Správa pohledávek OKD.

Proti rozsudku Nejvyššího soudu není odvolání. Jednu z možností ale insolvenční správce Lee Louda zvažuje.

„Insolvenční správce s argumentací zásadně nesouhlasí a v dané věci podá ústavní stížnost, protože rozsudek NS je postaven na závěrech, které jsou v přímém rozporu s dřívější judikaturou NS a zasahují do ústavních práv,“ reagoval na rozhodnutí Louda.

Ten už uspěl v obdobném sporu, který vede s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. V tomto případě ale soud odmítl dovolání a nerozhodoval o něm jen proto, že částka, o kterou se správce s pojišťovnou soudil, nepřesahuje 50 tisíc korun.

„Písemné vyhotovení rozsudku Nejvyššího soudu nám nebylo doposud doručeno, jakákoliv vyjádření v této věci by tedy byla předčasná,“ komentovala rozhodnutí soudu Iwona Navrátilová z tiskového oddělení VZP.