Drogový gang stojí kvůli půlmiliardovým kšeftům před soudem, vedl ho Srb

  13:44
Tři Češi, Polák a Vietnamec podle vyšetřovatelů tvořili gang, kterému šéfoval 65letý Srb Branko Pindovič. Ve velkém zejména pěstovali konopí, cizí jim ale nebylo ani pašování tabákových listů, kšeftování s kávou nebo distribuce extáze a kokainu.

Po sečtení všech škod se jejich nelegální počínání vyšplhalo až téměř k půl miliardě korun. A teď stojí před soudem.

„Obžalovaní založili několik moderně vybavených velkopěstíren konopí, například v Kelčanech, Věteřově a v Šardicích na Hodonínsku a v Podivíně na Břeclavsku,“ uvedl státní zástupce Michal Togner.

Skladiště vybavení pro pěstírny měli v Polsku kousek za hranicemi, přičemž v případě potřeby lampy a další zařízení převáželi do meziskladu v garáži v Ostravě-Radvanicích. Od října 2016 do září 2018, kdy byli všichni dopadeni, dokázali vypěstovat tolik konopí, že z něj vyrobili 1,3 tuny sušené marihuany s vysokým obsahem účinné látky.

Banda však měla řadu dalších zdrojů příjmů. Předloni se jim podařilo z Ekvádoru přes letiště ve Vídni v zásilce 55 kilogramů kakaového prášku propašovat kokain.

Jenže když se o totéž pokusili podruhé, a to v množství 120 kartonových krabic vážících 1 583 kilogramů, přičemž směs obsahovala 102 kilogramů kokainu, kontraband odhalila ekvádorská policie.

Kávu nevalné kvality vydávali za prvotřídní lahůdku

Šéf bandy Pindovič však prokázal, že měl dobré informační kontakty. Když jeden z členů gangu vyjel pro zásilku, stačil ho včas zastavit s tím, že zboží bylo odhaleno.

Z Bulharska banda pašovala stovky kilogramů tabákových listů, které pak zpracovala na řezaný tabák vhodný ke kouření. Zájem odběratelů byl veliký, daň však neplatili žádnou.

Velkou drzost někteří obžalovaní prokázali i při svém obchodování s kávou. Ačkoliv do České republiky přivezli surovinu nevalné kvality z Chorvatska, v tuzemsku ji zabalili do obalů jedné prestižní značky. O kupce neměli nouzi.

Role byly jasně dané. Neotřesitelnou pozici šéfa měl Pindovič, který také byl jediným jednatelem firmy Max Merkator, jež zastřešovala takřka všechno počínání obžalovaných. Podle žaloby měl Pindovič k ruce v tuzemském prostředí Jiřího Vyzinu a Ivana Valachoviče, dalším obžalovaným je Vladislav Vykydal. Ten měl fungovat jako řidič.

O dodávku moderního zařízení pro pěstírny se údajně staral Polák Luka Poluga a samotné pěstování konopí s následným sušením marihuany měl na starosti Vietnamec Van Tuan Dang.

Jeden z obžalovaných spolupracuje

Vzhledem k rozsahu a výši škod hrozí obžalovaným za několik trestných činů vysoké tresty v trvání deset až osmnáct let vězení.

Ve čtvrtek začalo líčení jednáním o setrvání čtyř členů gangu ve vazbě, k žalobě zatím nijak nevypovídali.

Médiím se nikdo nechtěl vyjádřit. „Na nic se mě neptejte, nebudu s vámi mluvit,“ odráželi dva z obžalovaných žádosti o vyjádření.

Žaloba je podle informací MF DNES podložena sérií policejních telefonních odposlechů, ve kterých se obžalovaní domlouvali na trestné činnosti. Navíc jeden z nich za příslib nižšího trestu funguje jako spolupracující obžalovaný, přičemž činnost skupiny vyšetřovatelům detailně popsal.

Soudce Ondřej Běčák nakonec líčení odročil na říjen, kdy začnou výpovědi všech obžalovaných.

Autor: