iDNES.cz

Zásoby sněhu na horách pozitivně ovlivní množství vody v kraji po celý rok

  12:20
I na konci dubna stále míří stovky lidí do hor za sněhem. Toho je především v Beskydech na nynější období nadprůměrné množství. Třeba na Lysé hoře hlásí poslední měření meteorologů více než metr vysokou pokrývku. Oteplení by dnes mělo odstartovat její postupné odtávání. Podle vodohospodářů bude díky sněhu dost vody po celé jaro.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Přijeli jsme si užít posledního sněhu a jsme nadšení, že ho je tolik. Místy, když sejdete z cesty, zapadnete po kolena. Na konec dubna je to neuvěřitelné,“ překvapila návštěva Pusteven Evu Vávrovou z Ostravy. Do Beskyd vyrazila s dětmi na poslední zimní vycházku.

Beskydská horská služba už sice slouží v letním provozu, vyráží však stále do závějí. „V současné době jsme již najeli na letní provoz, nonstop služby mají stanice Javorový, Frýdlant nad Ostravicí a Pustevny, na zbylých zajišťují služby o víkendech a svátcích dobrovolníci. Sněhu je hodně, v dubnu to běžné není,“ konstatoval Josef Slovák z Horské služby Beskydy.

V Jeseníkách je sněhu o něco méně, i tady s ním však záchranáři musejí počítat. „Některé čtyřkolky necháváme na pásech, jiné jsou už na kolech. Podle předpokládaného terénu tak využíváme tu, která je potřeba,“ vysvětlil šéf tamní horské služby Vítězslav Kaller.

Nízko se v Moravskoslezském kraji do dnešního rána držely i teploty a mrazivá rána atakují rekordy. Například v úterý na místech, kde se měří dvacet a více let, dosáhly teploty rekordních hodnot hned ve třech případech.

„Na stanici Ropice bylo minus 1,6 stupně. Doposud tam byla nejnižší teplota pro tento den 0,9 stupně z roku 2018. Stanice Bílá-Konečná měla minus 2,6 stupně, doteď platila nejnižší teplota minus 0,8 stupně z roku 1991,“ uvedla Veronika Šustková z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Krnově teplota v úterý spadla na dosavadní rekordní hodnotu z roku 1985, tedy minus 2,9 stupně Celsia.

Přehrady jsou připraveny na vodu z tání

Podle předpovědí právě ode dneška nastane zlom. Meteorologové slibují skoro jasné až polojasné počasí s maximy až 18 stupňů, na horách teploměry dosáhnou nejvýše dvanáctky.

Ve čtvrtek vystoupí ještě o stupeň výše. V pátek se sice zatáhne a počítá se s deštěm, vyšší teploty se však udrží. „Během dne budou srážky ustávat a oblačnost ubývat až na polojasno. Nejnižší noční teploty budou 10 až 6 stupňů Celsia, nejvyšší denní 14 až 18 stupňů,“ uvedl Eduard Jarcovják z ČHMÚ.

Vyšší teploty podle předpokladů odstartují i tání sněhové pokrývky na horách. Té je v kraji skoro dvakrát více, než činí dlouhodobý průměr pro tento týden, ve sněhu se drží necelých 48 milionů kubíků vody.

Vodohospodáři hlásí, že jsou připraveni. Zásobní prostory všech přehrad v kraji mají naplněné z osmdesáti až sta procent, naopak retenční prostory, určené pro zachycení případných povodňových průtoků, jsou vyprázdněné pro přítoky vody z tání.

Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové je tato situace ideální. „Důležitá je zásoba vody ve sněhu v horských oblastech. Ta dotuje vodní toky i plní nádrže. Manipulací na vodních dílech reagujeme na jednotlivé přítoky,“ popsala Vlčková.

Dodala, že ve srovnání s loňskem jde o výrazný rozdíl, a odhaduje, že to pomůže zavodnění krajiny. „Předpokládáme, že odtávání sněhu z vyšších poloh bude postupné a zvýšené průtoky se udrží i v květnu, což je pro vodní toky i vodní díla příznivá situace. Pozitivně ovlivní celkové množství vody v krajině po zbytek roku.“

zpět na článek