Moravskoslezský sněm ANO zvolil lídrem pro krajské volby Bělicu, Tuhý zatím neuspěl

  11:20,  aktualizováno  12:19
Krajský sněm hnutí ANO na jednání v Ostravě zvolil lídrem pro podzimní krajské volby poslance a primátora Havířova Josefa Bělicu. Právě on se navíc má stát moravskoslezským hejtmanem už na začátku dubna, a to poté, co předchozí hejtman Jan Krkoška rezignoval po svém odsouzení za někdejší podíl na uplácení lékařů.

Jako host se sněmu zúčastnil také bývalý policejní prezident a velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý, o kterém se dříve spekulovalo jako o krajském lídrovi hnutí ANO na přání šéfa ANO Andreje Babiše. Tuhý však zatím neuspěl, měl jen nominaci frýdecko-místecké oblasti, zbylých pět navrhlo Bělicu.

Tomáš Tuhý

„Vrátil jsem se do regionu, působím v oblasti poradenství v oborech bezpečnosti a zahraničních vztahů, ale rozhlížím se po možnostech a byl jsem pozván, tak jsem přijel,“ uvedl Tuhý na dotaz iDNES.cz s tím, že není ani členem hnutí.

„Co se týče hejtmana, tak to zatím nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, nic není na stole, jen jsme se bavili o možné budoucí spolupráci, nikoliv o nějakých konkrétních pozicích,“ dodal Tuhý.

Bělica je naopak přesvědčený, že jak má podporu Prahy už nyní, tak ji bude mít i na podzim. „Jinak bych určitě nekandidoval, kdybych necítil podporu naší členské základny a pokud bych necítil podporu z našeho vedení,“ konstatoval. Podle stanov ANO totiž kandidátku musí definitivně schválit vedení hnutí.

Novým krajským šéfem ANO Kopecký

Funkci poslance si chce Bělica zatím ponechat, o primátorovi sedmdesátitisícového Havířova ještě musí jednat s tamními koaličními partnery i spolustraníky. „Nebudu to dlouho odkládat, ale to potřebuji s nimi probrat,“ vysvětlil.

Nastínil, co by chtěl coby krajský lídr ANO do krajských voleb zvládnout. „Stabilizovat organizaci, připravit se na volby, vyhrát volby a předložit občanům kvalitní program, abychom udrželi jejich podporu.“

Bělica však už nekandidoval na pozici krajského šéfa hnutí, tím sněm zvolil jediného kandidáta na předsedu, starostu Nového Jičína Stanislava Kopeckého. První místopředsedkyní se stala starostka Ostravy-Poruby a ostravská magistrátní náměstkyně Lucie Baránková Vilamová. Dalšími místopředsedy jsou Bělica, opavský primátor Tomáš Navrátil a krajská náměstkyně Šárka Šimoňáková.

Rezignace byla jediná možná, reagují na kauzu Krkošky politici z regionu

Sněm rovněž schválil kandidátku ANO do podzimních senátních voleb. Delegáti potvrdili dřívější zprávy iDNES.cz a do Senátu budou na Opavsku kandidovat primátor Opavy Tomáš Navrátil, v Ostravě starosta obvodu Jih Martin Bednář a na Karvinsku ANO podpoří kandidáta SOCDEM, dosavadního senátora a starostu Bohumína Petra Víchu.

Moravskoslezský kraj se stal neslavným rekordmanem, když za necelý rok vyměnil dva hejtmany. Loni v červnu nuceně odstoupil Ivo Vondrák poté, co v prezidentských volbách podpořil Petra Pavla proti šéfovi ANO Babišovi. Tehdy ho vystřídal dosavadní krajský náměstek Jan Krkoška.

Jenže tento týden rezignoval na všechny své politické funkce a nakonec i na členství v hnutí ANO, když byl odsouzen k pokutě 200 tisíc korun za to, že v letech 2009 až 2012, tedy před svým vstupem do politiky, se jako regionální manažer farmaceutické společnosti spolupodílel na uplácení lékařů.

Mimořádné krajské zastupitelstvo se sejde ve středu 3. dubna, nominantem koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a SOCDEM na hejtmana je právě Bělica.

Autor: