Přehrady vyrábějí stále více elektřiny, turbíny roztáčí i pitná voda

  7:42
Město s deseti tisíci byty by dokázaly po dobu jednoho roku zásobovat elektřinou malé vodní elektrárny fungující na území Moravskoslezského kraje. Hlavně díky zdrojům státního podniku Povodí Odry, který provozuje elektrárny například na přehradách Šance, Morávka, Kružberk a Slezská Harta.

Jedna z vodních elektráren Severomoravských vodovodů a kanalizací (26. ledna 2024) | foto: SmVaK

„Státní podnik Povodí Odry v minulém roce vyrobil 30,891 GWh čisté zelené energie na celkem třinácti malých vodních elektrárnách,“ přiblížila rozsah výroby elektřiny v rámci Povodí Odry mluvčí podniku Šárka Vlčková. „Elektrárny fungují na všech údolních nádržích a některých jezech, jako je například jez Lhotka na Odře v Ostravě.“

Může se to zdát paradoxní, ale rovněž elektrárny na velkých přehradách, jako jsou Slezská Harta nebo Kružberk, jsou brány jako malé vodní elektrárny.

Mezi ty se v České republice řadí všechny elektrárny s výkonem do 10 MW. Průměrná domácnost v České republice pak má podle společnosti ČEZ roční spotřebu 3 500 kWh.

Elektřinu ve svých malých vodních elektrárnách vyrábí i vodárenská společnost SmVaK. I některé její elektrárny jsou přitom závislé na údolních přehradách provozovaných Povodím Odry. Turbíny totiž roztáčí pitná voda dopravovaná do úpraven vody z přehrad.

Vadí i vodní elektrárny. Němečtí Zelení kritizují přehrady, prý uvolňují metan

„Malé vodní elektrárny jsou budovány v provozech úpraven vody na přivaděčích surové vody z údolních nádrží. Efektivní provoz je zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody,“ vysvětloval mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

„Zařízení s menším výkonem jsou instalována na přivaděčích pitné vody s vhodnými parametry. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v místě výroby, přebytky jsou dodávány do sítě,“ podotkl mluvčí SmVaK.

Vlastní výroba elektřiny je pro vodárenskou firmu výhodná ve více směrech. „Provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. Energie vyrobená z vody nemá negativní dopady na životní prostředí, šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, v některých případech ji naopak do sítě dodáváme,“ konstatoval generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Prohlédněte si unikátní elektrárnu Dlouhé stráně, ekologové ji nechtěli

Vyrobenou elektřinu v SmVaK využívají hlavně pro svou potřebu. Tu výroba často i předčí. „V roce 2023 jsme v sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemech vyrobili 4,72 GWh elektřiny,“ upřesnil využívání čistého zdroje energie ve firmě Marek Síbrt.

Podíl spotřeby a vyrobené energie se liší místo od místa. „Všechny tři naše centrální úpravny pitné vody - Podhradí u Vítkova, Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku - dokázaly v loňském roce vyrobit více elektrické energie, než samy spotřebovaly,“ upřesnil mluvčí SmVaK.

Doplnil, že několikanásobně přesáhla výroba zelené elektrické energie spotřebu také v areálech čtyř významných vodojemů v Ostravě-Krásném Poli, Zelinkovicích, Bílově a ve Frýdku-Místku.

16. února 2023