iDNES.cz

Smogový účet: v první pětce republiky pouze místa z Ostravska a Karvinska

  14:44
Všech pět lokalit v Česku, které loni polétavý prach trápil nejčastěji, leží v Moravskoslezském kraji. Místy dosáhl i desetinásobku přípustné hranice a lidé jej dýchali až každý čtvrtý den v roce.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nezačalo to vůbec dobře. Příznivý konec roku ovšem smogový účet podstatně zmírnil. I přesto si Moravskoslezský kraj drží smutné prvenství ve znečištění ovzduší. V republikové desítce míst, kde množství polétavého prachu v roce 2017 nejčastěji přesahovalo limit, figuruje hned osm lokalit ze severu Moravy a Slezska. První pětka je ryze krajská. Žádné jiné místo v Česku na tom loni nebylo hůř než Ostrava-Radvanice, Věřňovice, Rychvald, Karviná či Ostrava-Přívoz.

„Naše stanice leží nízko, v nivě řeky Olše. A velmi blízko polských hranic. Proto trhá rekordy,“ míní Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně, jejíž místní částí Věřňovice jsou. Devátého ledna, tedy v nejkritičtější den loňského roku, tam prach zdolal desetinásobek denního imisního limitu, jenž činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Leden byl obecně špatný, ve Věřňovicích měli tento měsíc čistý vzduch jen osm dní.

Starosta dodává, že obec už víc dělat nemůže. „Až devadesát procent obce je plynofikováno. Obměňují se kotle, v poslední výzvě o kotlíkovou dotaci podalo žádost už šest desítek našich domácností. I přesto se ale najdou lidé, kteří topí mokrým dřevem nebo polským uhlím,“ hodnotí starosta.

Díky nové stanici mají čísla černé na bílém

Žádosti o nový kotel podávají i Rychvaldští. Na značku města s jedním z nejhorších ovzduší v zemi si Rychvald teprve zvyká, měřicí stanici mají necelé dva roky. Ačkoliv i předtím věděli, že je kvalita vzduchu na Karvinsku špatná, konkrétní hodnoty mají velký účinek.

Smogparáda 2017

  1. Ostrava-Radvanice – 86 překročení,maximální koncentrace 228,9 µg/m32. 
  2. Věřňovice – 81 překročení, maximum 501,5 µg/m33. 
  3. Rychvald – 73 překročení, maximum 361,4 µg/m34. 
  4. Karviná – 66 překročení, maximum 316,9 µg/m35. 
  5. Ostrava-Přívoz – 63 překročení,maximum 235,9 µg/m3

„Teď máme čísla černé na bílém a ovzduší se u nás stalo velkým tématem. Lidé o něm hodně debatují. Snažíme se podpořit výměnu kotlů, lidem přidáváme patnáct tisíc a nabízíme i bezúročnou půjčku do výše padesáti tisíc,“ popsala starostka Rychvaldu Šárka Kapková.

Množství polétavého prachu v ovzduší loni lámalo rekordy především na začátku roku. Měsíce leden a únor byly nejhorší za poslední léta, meteorologické podmínky se blížily imisně velmi nepříznivým rokům 2005, 2006 a 2010.

Konec roku byl opačný. „Díky poměrně nízké četnosti výskytu nepříznivých rozptylových podmínek byla imisní situace v posledním čtvrtletí 2017 v Moravskoslezském kraji příznivější. Na některých lokalitách docházelo jen v krátkodobých epizodách k překračování denního imisního limitu PM10,“ uvedla Blanka Krejčí, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na nové kotle nyní kraj rozděluje milliardu

Příznivé podmínky konce roku dokládá i skutečnost, že nebyla vyhlášena ani jedna smogová situace. Nejvyšší koncentrací prachu v ovzduší byla v posledních třech měsících roku hodnota 157,3 mikrogramu na metr krychlový, naměřená ve Věřňovicích 2. prosince. Tehdy a 16. listopadu bylo v aktuální zimní sezoně, tedy za poslední čtvrtletí roku 2017, v kraji nejhůře.

Za celý loňský rok trpěli nejčastěji prachem Radvaničtí, nadlimitní množství prachu dýchali 86 dní. Věřňovičtí 81 dní, obyvatelé Rychvaldu 73 dní. Legislativa připouští maximálně pětatřicet dní.

Pomoci by měla i plošná výměna kotlů, kraj na jejich pořízení právě rozděluje bezmála miliardu, uspokojí přes osm tisíc domácností. Žádostí je už na sedm tisíc. „Za poslední týden se celkový počet navýšil o šedesát,“ upřesnila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Nejaktivnější jsou Ostravané, lidé z Třince, Opavy, Frýdku-Místku a Orlové.

zpět na článek