Útlum huti a výměny domácích kotlů přinesly zlepšené ovzduší. Smog byl výjimkou

  8:32
Smogový účet za loňský rok vyzněl pro Moravskoslezský kraj pozitivně. Prach totiž zůstal pod limitem. Jde o druhý nejlepší výsledek za celou historii měření kvality ovzduší. Celostátnímu žebříčku míst s nejčastěji překročeným průměrným denním limitem pro polétavý prach tedy severní Morava a Slezsko podruhé v řadě nevévodí.

„Žádný z imisních limitů pro suspendované částice PM10 a PM2,5 (polétavý prach do velikosti 10, resp. 2,5 mikrometru – pozn. red.) nebyl překročen,“ uvedla vedoucí oddělení kvality ovzduší ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Blanka Krejčí.

Relativně nízké množství polétavého prachu se v kraji drží od roku 2019. Historicky nejnižší koncentrace odborníci naměřili předloni. Loňský rok znamenal na většině míst mírný meziroční nárůst – v případě koncentrací prachu do deseti procent, u počtu dní s překročeným limitem o jednotky případů.

„K meziročnímu poklesu průměrných ročních koncentrací došlo pouze v Ostravě-Radvanicích, kde se pozitivně projevilo ukončení provozů hutní prvovýroby ve zkrachovalé Liberty,“ doplnila Krejčí. Pokles hlásí obě měřicí stanice umístěné v obvodu.

Vliv útlumu huti na ovzduší už dříve potvrdil i výzkum ČHMÚ, který porovnal období od září 2023 do srpna 2024, tedy úsek, kdy Liberty tlumila a odstavila výrobu, se stejnými obdobími předchozích tří let.

Najednou takřka čisto. Odborníci prověří souvislost s útlumem huti Liberty

„U benzo(a)pyrenu došlo k poklesu asi na dvě pětiny a u PM10 asi na šedesát procent,“ shrnul výsledek odborník na ovzduší Radim Seibert.

Ovzduší v roce 2024

Maximální povolený počet překročení denního limitu polétavého prachu, který činí 35 dní za rok, loni v kraji nikde nepadl. Nejčastěji byl prach nad limitem ve Věřňovicích, a to 20 dní. Následuje Rychvald a Ostrava-Přívoz s 18 dny a Havířov se 17 dny. V Ostravě-Radvanicích byl loni prach nad denním limitem 10 dní.

Nejvyšší naměřenou denní koncentrací prachu bylo 218 mikrogramů na metr krychlový naměřených 10. ledna 2024 ve Věřňovicích. Limit je 50 mikrogramů.

Radvanická stanice Nad Obcí, která je v těsné blízkosti huti, dle prvních výsledků na webu ČHMÚ v pořadí stanic podle počtu dní s překročeným denním imisním limitem za minulý rok propadla až do čtvrté desítky.

Před několika lety přitom Radvanice se stanicí ve Věřňovicích na Karvinsku hlásila nejvyšší hodnoty v republice.

Předloni přišel zlom

V roce 2017 byla koncentrace prachu v Radvanicích překročena 86krát, o rok později 89krát a v roce 2019 62krát. V roce 2020 šlo o 41 dní, o rok později o 57. V roce 2022 čítal počet překročení 45 dní. Zlom přišel předloni, kdy šlo o šestnáct dní. Loni o deset.

V první české desítce míst s nejčastěji překračovaným limitem jsou za loňský rok z kraje lokality Věřňovice, Rychvald, Ostrava-Přívoz a Havířov. Ani na jednom počet překročení nepřesáhl zákonné maximum pětatřiceti dní.

Nejčastěji loni denní limit padl na měřicí stanici Lom v Mariánských Radčicích v Ústeckém kraji.

Kromě útlumu největší české huti z dlouhodobého hlediska hraje roli i výměna domácích kotlů. „Proplaceno už je 471 kotlů za 75 462 684 korun. Nasmlouváno je dalších 907 výměn v hodnotě 136 885 739 korun,“ nastínila aktuální průběh zatím poslední, páté výzvy kotlíkových dotací v kraji mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

Nejhorší jsme i nadále, říká o ovzduší v kraji hydrometeoroložka Blanka Krejčí

Kraj je ve výměně topidel nejaktivnější v republice. V předchozích čtyřech výzvách už bylo odstaveno a vyměněno více než 23 tisíc nevyhovujících kotlů.

„Nejvyšší krátkodobé koncentrace znečišťujících látek se vyskytovaly během smogových situací. Jejich obvyklou příčinou jsou špatné rozptylové podmínky, kdy se v oblasti Ostravské pánve vytváří silná teplotní inverze, která brání rozptylu znečištění,“ dodala Blanka Krejčí.

Tyto situace loni panovaly během několika dnů v lednu a v prosinci 2024. „Během vánoční smogové situace došlo i k vyhlášení regulace pro vybrané průmyslové zdroje. Obdobně nepříznivá situace zde byla zaznamenána naposledy na počátku roku 2019,“ uzavřela Krejčí. Výsledky za loňský rok ovlivnila i epizoda výskytu saharského prachu na přelomu března a dubna.