V Ostravě se mají sloučit dvě školy. Jedna se brání, že zanikne rodinné klima

  11:34
Spojením dvou základních škol i peticí proti němu se příští čtvrtek budou zabývat zastupitelé ostravského obvodu Jih. Jednou školou se tam od ledna příštího roku mají stát ZŠ Kosmonautů 13 a ZŠ Kosmonautů 15. „Třináctka“ je proti, rozhodnutí chce zvrátit.

Základní škola Kosmonautů 15 v Ostravě-Jih pojme sousední menší školu. | foto: skolynajihu.cz

„Jsme škola rodinného typu, máme děti, které potřebují individuální přístup, i problémové děti. Řada rodičů si s vědomím, že jejich dítě potřebuje jiný přístup, cíleně vybrala nás. Sloučením škol se toto vytratí,“ popsala Petra Bérešová ze ZŠ Kosmonautů 13.

Zaměstnanci zorganizovali petici, oslovili zastupitele a chystají se i na jejich jednání. Argumentují, že nemají bližší podklady ke spojení škol, vyhodnocení jeho přínosu a nedošlo k hlubší analýze. Odmítají, že by špatně hospodařili či měli propad počtu žáků. „Po oznámení slučování se ale skokově snížil počet dětí u zápisu,“ popsal jeden z možných důsledků záměru učitel Milan Kalabza.

Základní škola Kosmonautů 13 má ke sloučení výhrady.

Právě počty dětí jsou podle úřadu obvodu Ostrava-Jih hlavním důvodem změny – prázdná místa ve „třináctce“ by měly zaplnit děti, jež chtějí na „patnáctku“, ale nemohou. „Ze strany rodičů je menší zájem o Kosmonautů 13 a naopak daleko větší zájem o školu Kosmonautů 15. U zápisu nemůže Kosmonautů 15 všechny zájemce pojmout, žáky tak odmítá,“ upřesnila mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

Obvod podle ní také vnímá, že „patnáctka“ využívá nové technologie, je aktivní a zapojená do projektů a dotačních titulů. K rozhodnutí přispělo i stavební propojení škol. Změnu obvod načasoval na konec funkčního období ředitele „třináctky“. Finanční úspory cílem nejsou.

Je to logický krok, míní ředitel společné školy

Rostoucí rozdíl v počtech dětí potvrdil i ředitel ZŠ Kosmonautů 15 Marek Pabjan, který povede také nový subjekt. „Naše škola je přeplněná, vedle volné prostory. Než by zřizovatel přistavoval kus školy, když máme jeden objekt a jsme spojení, je logický krok, že společné dveře se otevřou a hladina se vyrovná.“

Úřad obvodu uvádí, že počítá se zachováním pedagogických i nepedagogických pozic beze změn. Na dotazy petentů chystá odpovědi.

Referendum o slučování škol v Ostravě-Jihu neuspělo, přišlo málo lidí

Podle předsedy kulturní a školské komise a opozičního zastupitele za Piráty Arnošta Žídka by neměl být ve sloučení škol problém, pokud se zachovají třídní kolektivy a oběma částem zůstane jejich školský vzdělávací plán.

U ZŠ Kosmonautů 13 vidí rezervy ve vedení školy a v čerpání financí. „Zatím jsme přesvědčeni, že budeme hlasovat pro sloučení. Za podmínek, že se nedotkne pedagogické části školy,“ řekl.

Základní školy Kosmonautů 15 (červená značka) a 13 (modrá značka) stojí v ostravském obodu Jih vedle sebe.

Základní školy Kosmonautů 15 (červená značka) a 13 (modrá značka) stojí v ostravském obodu Jih vedle sebe.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

18. května 2023