Samopal, šaty i důlní vozík. Opavské muzeum výrazně mění expozici

  18:26
Vybírali mezi čerstvými nálezy i předměty léta uloženými v depozitářích. Teď je připravují k vystavení. Lidé ze Slezského zemského muzea v Opavě pracují na výrazné proměně stálé expozice Encyklopedie Slezska. Ta bude po opětovném otevření Historické výstavní budovy muzea téměř z poloviny jiná.

Lidé ze Slezského zemského muzea v Opavě pracují na výrazné proměně stálé expozice Encyklopedie Slezska. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V expozici, jež prostřednictvím abecedně seřazených hesel představuje české Slezsko tematicky, se změní nejen jednotlivé exponáty, ale i celá prezentovaná témata. „Obmění se více než třetina, téměř polovina celé expozice,“ upřesnil mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala.

Novinkou bude například heslo Válka. „Představíme nálezy z výzkumů, které uskutečnili naši archeologové za posledních několik let, ať už jde o výzkumy druhoválečných hrobů nebo archeologické práce v okolí pevnostní tvrze Smolkov,“ nastínil Váhala.

K vidění bude například sovětský samopal Špagin, jedna z nejproslulejších zbraní druhé světové války, raketa raketometu Kaťuša a nábojové pásy, ale i mince, odznaky a vyznamenání, opaskové přezky, identifikační známky i peněženka s tehdejšími penězi.

Heslo Čas nově představí unikátní hodiny z umělecko-historické sbírky muzea a výrazná obměna čeká instalaci na téma Město. „Expozice ukáže doklady ze života různých sociálních vrstev slezských měst, nejen té vyšší,“ doplnil mluvčí. K připomínce role textilu ve Slezsku zase muzejníci připojí i módní kousky z posledního století.

„Tam se nově objeví věci darované veřejností, například z před časem vyhlášené sbírky oděvů a módních doplňků z let 1918 až 1988, z nichž jsme sestavovali výstavu Móda osmiček,“ popsal Váhala s tím, že pod dalšími hesly budou vystaveny třeba mučicí nástroje či exponáty Muzea patologie opavské Slezské nemocnice, o jejichž zápůjčce muzejníci právě jednají.

„O změnách jsme začali přemýšlet před rokem, kdy se uskutečnila první schůzka. Teď máme hotové potřebné scénáře a předměty jsou u konzervátorů a restaurátorů, aby byly připravené na vystavení,“ popsal aktuální stav Váhala.

Obměna expozice je spojená i s opravami Historické výstavní budovy. Příští týden se objekt vyklidí a dělníci začnou měnit okna, kterých má budova na sedm desítek. „Některá se musí zcela vyměnit, některá se nechají zrestaurovat. Práce by měly trvat dva až tři měsíce, pak počítáme s instalací expozice a nových výstav,“ dodal Váhala. Hotovo bude nejpozději na konci srpna.