Slezské muzeum znovu hledá firmu, která v arboretu postaví unikátní skleník

  18:30
Zhotovitele výstavního skleníku tropických a subtropických rostlin v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku se letos znovu pokusí najít Slezské zemské muzeum. Původnímu projektu za 120 milionů korun bylo potřeba navýšit rozpočet. První tendr totiž ukázal, že stavební firmy chtějí za uskutečnění zakázky o desítky milionů víc.

Vizualizace tropického skleníku s vodopádem, který by se měl objevit v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku. | foto: Slezské zemské muzeum Opava

„Projekt nám to posunulo o více než rok. Bohužel jde o obecný problém, ceny práce i ceny komodit stále rostou. Všechny podklady pro nové vypsání výběrového řízení jsou nyní připravené, čekáme na aktualizované rozhodnutí zřizovatele. Hned poté vypíšeme výběrové řízení na administrátora a také na samotnou stavbu,“ informovala ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Fotogalerie

Zakázka by měla být vyhlášena nejpozději na jaře, se zahájením stavby se počítá na konci letošního roku. Výstavba potrvá rok a půl.

„V ideálním případě bude v polovině roku 2022 postaveno. Pak musíme začít s výsadbou. Kolegové z arboreta ji dlouhodobě připravují, shánějí semena, napěstovávají rostliny a už teď vzniká výsadba do nové expozice. Lidé tam uvidí i druhy, které v arboretu ještě nebyly nebo být nemohly,“ upřesnila ředitelka.

Původně se mělo stavět od konce roku 2018, muzeum však první tendr na zhotovitele muselo zrušit. Šlo o takzvanou podlimitní zakázku, ceny vzešlé z výběrového řízení ale byly tak vysoké, že se přesunula do nadlimitních.

„Konkrétní částku pro výběrové řízení na dodavatele stavebních prací zveřejníme až při sestavování zadávací dokumentace jako maximální možnou částku,“ uvedla Horáková.

Stavbu skleníku zčásti pokryje dotace Integrovaného regionálního operačního programu zprostředkovaná ministerstvem pro místní rozvoj, a to v původní výši necelých 119 milionů. Dofinancování poskytne ministerstvo kultury. Aby byly splněny podmínky dotace, plánuje se dohotovení stavby skleníku do konce roku 2022.

Arboretum nový expoziční skleník potřebuje, čeká na něj už dvacet let. Ten původní se musel kvůli havarijnímu stavu demontovat v roce 2000. Lidem je nyní přístupná část pěstebního skleníku, v níž jsou rostliny umístěné dočasně.

Skleník určitě výrazně zvýší návštěvnost

Chystaný pavilon ve tvaru vejce bude unikátní, na ploše dvou tisíc metrů čtverečních přiblíží rostlinnou říši tropů a subtropů. Jednou z jeho atrakcí bude vodopád, část expozice se bude věnovat i živočichům. Arboretum v Novém Dvoře by zatraktivnil po odborné stránce a s vysokou pravděpodobností i z hlediska návštěvnosti.

„Předpokládáme, že moderní výstavní skleník návštěvnost výrazně navýší. Už když byl v arboretu starý skleník, návštěvnost se pohybovala okolo sta tisíc lidí, jezdili i z Polska nebo Slovenska. Poté, co se musel demontovat, návštěvnost z roku na rok klesla na třetinu,“ uvedla ředitelka.

V nejbližších letech se promění celé novodvorské arboretum. Loni se tam dokončilo alpinium a rašeliniště, letos se chystá oprava drobných dřevěných staveb a začnou opravy zámečku. Po kompletní rekonstrukci, která potrvá do konce příštího roku, poslouží jako edukativní prostory i zázemí pro svatební obřady.