Slezské muzeum se kvůli drahotě vzdá obří dotace na skleník v arboretu

  11:18
Unikátní expoziční skleník v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku nevznikne. Slezské zemské muzeum se vzdává více než stomilionové dotace na jeho výstavbu. Důvodem je růst cen ve stavebnictví i zvyšující se ceny energií. Proto se do jara promění z pěstebního na expoziční stávající skleník arboreta.

Vizualizace moderních skleníků, které se za více než sto milionů měly objevit v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku. Z projektu nic nebude. | foto: Vizualizace Slezské zemské muzeum

„Projekt se neuskuteční a dotace se vzdáváme,“ potvrdil mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala. Doplnil, že ceny ve stavebnictví letí tak nahoru, že stavbu výjimečného pavilonu ve tvaru vejce se nedařilo vysoutěžit.

„Projekt byl velmi náročný a atypický. Dalším důvodem je i ekonomická náročnost jeho provozu, který by nebylo možné zaplatit,“ upřesnil.

Botanická zahrada na expoziční skleník čeká přes dvacet let, starý musel kvůli havarijnímu stavu pryč v roce 2000. Nový se měl díky rekordní, bezmála 114milionové evropské dotaci stavět od roku 2018.

Kvůli nárůstu cen ve stavebnictví se ale několikrát navyšoval rozpočet a posouval termín. To už teď nejde. Lidem je v arboretu zatím přístupná část pěstebního skleníku, avšak méně než jeho desetina. „Pokusíme se jej otevřít celý, s úpravami počítáme během zimy,“ řekl Váhala.

Ve skleníku vzniknou chodníčky pro návštěvníky i záhony pro rostliny, které jsou tam teď rozpěstované v květináčích. Finance půjdou z rozpočtu muzea a hotovo by mělo být nejpozději na jaře.

Protože se expozice zaměří na tropické a subtropické rostliny, začíná muzeum zároveň řešit alternativní možnosti vytápění skleníku. V tomto případě zvažuje dotace.

Autor: