Opava a Krnov po letech čekají knížecí návštěvu, zahájí tam velkou výstavu

  7:56
Na důležitou diplomatickou návštěvu se připravují lidé v Opavě a Krnově. Příští týden tam zavítají zástupci jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin Evropy, princezny Nora a Gabriella a princové Alfréd a Wolfgang z Lichtenštejna.

Princ Alfréd z Lichtenštejna | foto: Profimedia

Doprovodí je velvyslankyně Lichtenštejnska v Rakousku a České republice Maria-Pia Kothbauer, sestřenice vládnoucího knížete Hanse Adama II.

Svá někdejší léna šlechtici navštíví u příležitosti kulatého výročí jejich získání. Opavské knížectví dostal Karel I. z Lichtenštejna roku 1613, Krnovské knížectví o deset let později.

Lichtenštejnové chtějí zpátky zámky i půdu, mluví o nápravě bezpráví

Knížecí rodina v Opavě ve Slezském zemském muzeu zahájí výstavu Knížata z Lichtenštejna, páni země opavské a krnovské, jež představí historický význam rodu a jeho vliv na rozvoj regionu.

„Návštěvníkům představíme jejich roli zeměpánů i spoluúčast na řízení zemské samosprávy. Zcela ojediněle pozornost věnujeme také hospodářským a správním aktivitám,“ popsal mluvčí muzea David Váhala s tím, že součástí výstavy jsou exkluzivní sbírkové předměty z Česka i zahraničí.

Jeden z nejstarších rodů

Vernisáž se uskuteční 24. května. Pro Opavu je návštěva zástupců rodu nejdůležitější plánovanou diplomatickou akcí roku. „Je to pro nás velká čest,“ konstatoval primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Do Krnova zástupci Lichtenštejnů zavítají o den později. „V plánu je přivítání na radnici, prohlídka centra města s výkladem k historickým vazbám Lichtenštejnů ke Krnovu a návštěva kostela a rozhledny na Cvilíně,“ nastínila Klára Pátková z odboru rozvoje města. Z Krnova odcestují autem do Vídně.

Knihu o Lichtenštejnech pokřtí kníže Hans Adam II. Projde si i Opavu

Lichtenštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodinám střední Evropy. Na Opavsku a Krnovsku působili čtyři století. Znaky Opavy a Krnova jsou součástí lichtenštejnského národního znaku a kníže Jan Adam II. je dodnes titulován jako vévoda opavský a krnovský. Lichtenštejnové naposledy navštívili Opavu v roce 2017, Krnov v roce 2012.