Šenov u Nového Jičína zdobí velký škrpál, symbol boje za samostatnost obce

  9:02
Velmi neobvyklý artefakt nově stojí před budovou pošty v Šenově u Nového Jičína. Prostranství zdobí velká dubová bota, podle místních přesněji škrpál. Ačkoliv více než dvoutisícová obec má ve znaku jabloň s mečem svatého Martina, tak právě škrpál se stal neoficiálním symbolem.

Šenovský místostarosta Karel Třetina se symbolem obce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Traduje se totiž, že občané Šenova na začátku devadesátých let tak dlouho chodili prosazovat na úřady osamostatnění na Novém Jičíně, až boty prochodili a ve škrpály se proměnily,“ líčí s úsměvem šenovský místostarosta Karel Třetina. 

Proto se tamní obecní slavnosti nazývají Šenovský škrpál. „Loni se kvůli protikoronavirovým opatřením nekonaly, tak jsme vymysleli náhradu, která tady zůstane jako připomínka samostatnosti získané v roce 1994,“ uvedl šenovský starosta Jaromír Kadlec. 

Využití se tak dočkal kmen dubu, který obec musela před časem pokácet. Výslednou podobu škrpálu vytvořili pracovníci řezbářství Firouzi ze Suchdola nad Odrou. 

Novinka se hned dostala do centra pozornosti občanů, zvláště když obec vyhlásila soutěž o nejlepší fotografie šenovských dětí u škrpálu, případně v něm. Šenovští navíc plánují, že nechají škrpál osadit květinami. Současně doufají, že si atrakci o hmotnosti takřka dva metráky nevyhlédnou vandalové. Prostranství u pošty však nebylo vybráno náhodně, hlídá ho kamerový systém. 

V obci v minulosti žila výrazná převaha obyvatel německé národnosti, přičemž jejich odsun s následným připojením k Novému Jičínu v roce 1949 vedl k výraznému úbytku občanů. To se však od získání nezávislosti před sedmadvaceti lety změnilo.

Autor: