iDNES.cz

Moravskoslezské školky otvírají nové třídy, přibývá malých dětí i předškoláků

  10:50
Školky v části Moravskoslezského kraje kapacitně nestačí, zájemců je víc než míst. Problémy vznikají i vinou četných odkladů a rovněž přibývá dětí pod tři roky. Vedení měst proto tento problém urychleně řeší.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pětatřicet žádostí, jedenáct volných míst. Kopřivnická mateřská školka při ZŠ 17. listopadu by při stávající kapacitě opět neměla prostor vzít od září všechny děti, které tam chtějí, i když už mají tři roky.

Letos ale otevře nové oddělení a kopřivnická radnice podpoří i vznik přípravných tříd, jež ze školek odčerpají předškoláky.

„O školku je velký zájem, vždy zůstalo mnoho dětí, na které se nedostalo. I tříletých, i když jsou naše spádové. Troufám si říct, že nové oddělení naplníme,“ uvedla zástupkyně ředitele pro MŠ Jana Štěpánová. Dodatečný zápis do nové třídy o 23 místech se ještě uskuteční.

Místo školky rodič odvedle. Vláda plánuje uzákonit sousedské hlídání

Celkem má letos v Kopřivnici zájem o školku 274 dětí. „Zatím všechny umístěné nejsou. Stále běží řízení o odkladech školní docházky,“ řekla mluvčí radnice Lucie Macháčková.

Právě odklady jsou jednou z příčin, proč ve školkách pro nováčky nejsou místa. „Snažíme se podpořit zájem rodičů o přípravné třídy. Město podpoří jejich vznik na všech čtyřech velkých školách,“ dodala mluvčí s tím, že teď je v Kopřivnici tato třída jedna.

Přípravné třídy od září přibudou i v Karviné, Havířově či ostravských obvodech Poruba a Jih. Ačkoliv důvodem jejich vzniku není uvolnění míst ve školkách, ale pomoc předškolákům s nástupem do školy, města přiznávají, že pomáhají i tak.

„Samozřejmě se tím uvolní místa ve školkách, kde by děti další rok zůstávaly. Na zaplněnost školek má vysoký počet odkladů velký vliv,“ potvrdila mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Rostoucí počty děti nutí Opavu otevřít novou školku. Další dvě rozšíří

V Bohumíně teď sice kapacity školek nenavyšují, v dohledné době ale počítají se vznikem další minimálně jedné třídy díky přestavbě objektu, kde město právě buduje zubní kliniku a jehož část slouží jako školka.

Také Karviná, kde v některých školkách nejsou žádná volná místa, má scénář na rozšíření. „Ve dvou školkách je možné zřídit ještě po jedné třídě. To však ukáže počet přijatých dětí a žádostí, kterým nebylo vyhověno,“ řekl mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Havířov již naopak nové třídy ve stávajících školkách zřídil. „Třídy se využívaly k jinému účelu, například jako tělocvična. Navyšovalo se v MŠ v Havířově-Šumbarku a Havířově-Podlesí,“ upřesnila mluvčí města Rosalie Seidl Pokorná.

Dvě nové třídy ve stávajících školkách bude mít v září i Opava a příští rok v září otevře novou školku. Podle prognóz by v Opavě totiž do dvou let měly chybět dvě stovky míst. Letos k zápisu přišlo 622 dětí.

Rodiče hledají alternativu k přeplněným školkám, dětských skupin přibývá

„Počet míst, která se uvolní odchodem do prvních tříd, je 561,“ řekla vedoucí odboru školství Andrea Štenclová. Dodala, že tříleté a starší děti se umístit podaří všechny, avšak výhradně z Opavy a některé budou muset chodit do jiné školky, než chtěly. Dvě pětiny zájemců ale budou mít v září méně než tři roky a na část těchto se nedostane.

Zájem malých dětí roste plošně a je dalším z důvodů přetlaku. Ostravský obvod Poruba to loni v září vyřešil otevřením dvou tříd pro dvouleté děti. „Máme tam čtrnáct dětí, o které se stará školní asistent a učitelka na plný úvazek. Zájem rodičů je velký,“ řekla Radka Kredbová, ředitelka porubské MŠ Nezvalova.

Převis ale nemají všude. V Bruntálu přišlo letos k zápisům do školek o 50 dětí méně než loni. „Dětí ubývá,“ potvrdil mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Volná místa hlásí i Krnov.

14. května 2023

zpět na článek