Školy v kraji mohou nakupovat moderní digitální technologie

  8:24
3D tiskárny či virtuální realitu si nově mohou pořídit základní a střední školy v kraji. Na jejich nákup vyčlenilo ministerstvo školství téměř 80 milionů korun.

ilustrační snímek | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

„Pokročilé digitální technologie mohou velmi výrazně zvýšit kvalitu výuky na školách. Ministerstvo podpořilo vzdělávání v rámci digitalizace vzdělávacími programy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. „Školy, které podle nich budou vyučovat, získaly peníze na nákup moderních učebních pomůcek.“

Finance si rozdělí přes 250 škol v kraji. „Mohou je využít na nákup geolokační nebo badatelské techniky, jako jsou například mikroskopy nebo čidla,“ vyjmenoval Folwarczny.

Dotace však pomohou také žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. „Dají se nakoupit i pomůcky pro alternativní ovládání počítače, software pro rozpoznávání hlasu, zvětšování obrazu na displeji nebo automatické čtení textu,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

Ministerstvo nákup školních pomůcek financuje z Národního plánu obnovy, který dotuje fond Evropské unie. „V budoucnu by se program mohl opakovat a budou se moci zapojit i další školy v kraji,“ dodal Folwarczny.