Vandalové házeli sdíleným kolem, až skončilo na stromě. Případ řeší policie

  15:14
Ničením sdíleného kola se před pár dny bavila dvojice vandalů v Havířově. Nechali se při tom natáčet a video se začalo rychle šířit po sociálních sítích. Jejich jednáním se nyní zabývá policie.

ilustrační snímek | foto: Petr Záleský, MF DNES

Na videu je vidět, jak dvojice mužů bezmyšlenkovitě hází s jedním z bicyklů sloužících Havířovanům k jízdám po městě. Mezi místními zvedlo vlnu odsouzení a záhy se dostalo nejen k zástupcům města, ale i společnosti Nextbike, která sdílení kol v Havířově zajišťuje.

„Na místo jsme poslali naše pracovníky, kteří našli kolo na stromě,“ uvedl za společnost Lukáš Luňák, který má havířovské půjčování kol na starost.

17.července 2020 v 21:47, příspěvek archivován: 22.července 2020 v 15:10

VIDEO: Video Facebook Sára Garlíková 17. 7. 2020 21:47

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Tak se občane chovají k darům města
Havířov dá možnost abychom nemuseli jezdit busem, aby jsme si i zasportovali, ale i tak se najde nějaký člověk co je nevděčny..

Chování mužů zástupce společnosti nenechalo v klidu. „Určitě nás to znepokojilo. Dohodli jsme se s městem na společném postupu,“ podotkl Luňák.

Havířovská radnice podala oznámení na policii. „Video, které ukazuje, jak vandalové ničí jedno se sdílených kol, se ke mně také dostalo. Musím říct, že jsem překvapen, jak se dokážou někteří dospělí lidé nesmyslně chovat a ničit cizí majetek, zvláště pak ten, který město pořídilo, aby sloužil široké veřejnosti,“ uvedl havířovský náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Policisté potvrdili, že se případem zabývají. „V současnosti vyhodnocujeme míru poškození a získáváme další informace. K dispozici máme i zmíněné záběry,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Zástupci firmy Nextbike podotkli, že identita hlavního aktéra je jim už známá. „Je to jednadvacetiletý kluk, student. Projevil lítost, údajně za jeho chování mohl alkohol,“ dodal Luňák.

Škoda na kole byla předběžně vyčíslena na pět tisíc korun.

V Havířově funguje sdílení kol zhruba rok. Denně si některý ze 150 bicyklů vypůjčí až 700 lidí.

Autor: