O sdílená kola v Opavě je zájem, start se podařil navzdory pandemii

  16:38
Letošní premiéra sdílených kol v Opavě vyšla, a to i přesto, že služba odstartovala v době koronavirové pandemie. Město proto rozšířilo počet stanovišť i množství sdílených bicyklů. Na podzim se pak radnice rozhodne, zda bude bikesharing pokračovat i v příštím roce.

Sdílená kola provozuje v Opavě stejně jako v Ostravě společnost Nextbike. ilustrační snímek | foto: Nextbike

U Stříbrného jezera a také u Městského koupaliště v Opavě přibyla nová stanoviště pro sdílená kola. Celkový počet míst k vyzvednutí či zaparkování vypůjčených bicyklů se navýšil na třicet, sdílených kol jezdí po Opavě devadesát. Přestože město službu zavedlo v době pandemie, má úspěch.

Provoz sdílených kol Opava zahájila v polovině března. „Je o ně zájem. A to i v době, kdy byly zavřené školy i univerzita. Jsme spokojení, protože počty výpůjček postupně rostou. Aktuální výsledky využívání již dosáhly průměrných hodnot v porovnání se zavedenými městy,“ konstatoval náměstek primátora Michal Jedlička.

Po zavedení služby si do mobilu stáhla potřebnou aplikaci, spárovala ji se svou bankovní kartou a zaregistrovala se tisícovka lidí.

„Číslo ale nevyjadřuje celkový počet uživatelů sdílených kol v Opavě, protože si je půjčuje i řada lidí už zaregistrovaných kvůli tomu, že sdílená kola využívají třeba v Ostravě,“ uvedla Anna Sotolářová z tiskového oddělení opavské radnice.

Kol měla Opava původně osmdesát, během tří měsíců zvedla počet ještě o deset. Každé je momentálně půjčené tři- až čtyřikrát denně, takže každý den jsou využita nejméně 180krát. „Nejčastěji si je uživatelé půjčují na dobu 15 minut,“ dodala Sotolářová.

Jde o pilotní projekt prozatím na rok. „O případném pokračování budeme rozhodovat po letní sezoně, nicméně dosavadní data a zájem naznačují, že bychom je rádi nabízeli i příští rok,“ sdělil náměstek Jedlička s tím, že záležet bude i na možnostech rozpočtu.

Sdílená kola budou v ulicích Opavy jezdit do listopadu. Jako opatření kvůli koronaviru se denně dezinfikují. Podzimní vyhodnocení provozu Opavě přinese i údaje o nejvíce užívaných trasách. Prvních 15 minut půjčení je zdarma, další započatá hodina stojí 20 korun.