Za každou oběť žháře v Bohumíně dostanou pozůstalí ze sbírky dvě stě tisíc

  15:34
Přes tři miliony korun poslali lidé do veřejné sbírky vyhlášené po tragickém srpnovém požáru v bohumínském věžáku. Peníze dostanou příbuzní obětí, zranění z požáru a zřejmě i ostatní obyvatelé domu.

Zásah hasičů při požáru bytu v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku, při kterém zemřelo 11 lidí. (8. srpna 2020) | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Na účtu se sešlo bez pár tisíc 3,2 milionu korun. Rada Moravskoslezského kraje nyní schválila klíč, podle kterého budou peníze z veřejné sbírky přerozděleny.  Největší část vybraných peněz obdrží pozůstalí po obětech požáru.

„Za každého z jedenácti zemřelých bude nejbližšímu pozůstalému vyplaceno dvě stě tisíc korun. Pokud je pozůstalých více, částka se mezi ně rozdělí,“ přiblížil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Správní rada veřejné sbírky dále navrhla, aby byli odškodněni zranění, kteří museli být hospitalizováni. „Jednalo se o čtyři lidi, každý z nich obdrží sto tisíc korun,“ vyčíslil Vondrák.

Zbytek, necelých 600 tisíc korun, dostane město Bohumín, které peníze následně pravděpodobně rozdělí mezi obyvatele panelového domu, ve kterém se neštěstí stalo. To ještě musí schválit bohumínské zastupitelstvo.

„Obyvatelé bytů panelového domu budou odškodněni ve třech úrovních, a to podle míry poškození majetku,“ informovala krajská mluvčí Nikola Birklenová. Sbírka musí být vypořádána do konce tohoto roku.

Ze založení tragického požáru v 11. patře výškového domu byl obviněn čtyřiapadesátiletý Zdeněk K. Po rodinných sporech se podle zjištění policistů odhodlal k šílenému plánu. Na čerpací stanici natankoval benzin, zazvonil u dveří bytu a když mu otevřeli, hořlavinu vylil a zapálil.

V bytě, kde byl na narozeninové oslavě kromě manželky obviněného i jeho syn a vnuk, poté propuklo peklo. Během chvíle se požár rozšířil do všech místností. Šest lidí se udusilo kouřem a uhořelo, dalších pět v zoufalství vyskočilo z oken, když se marně chtěli udržet na parapetu. Zachránili se jen čtyři lidé, kteří s popáleninami skončili v nemocnici.

Zdeněk K. byl obviněn z vraždy a obecného ohrožení, za což mu hrozí patnáct až dvacet let vězení. Vzhledem k jedenácti obětem je však pravděpodobný i vyšší výjimečný trest, vyloučeno není ani doživotí. Na soud nyní muž čeká ve vazbě.

Autor: