Sporťáky se víc jak stovkou prohnaly obcí, kde často přecházejí nevidomí

  15:14
Rychlostí o zhruba 70 kilometrů v hodině vyšší, než je v obci dovoleno, se Vlaštovičkami u Opavy proháněli řidiči sportovních vozů ferrari a BMW. Radar jim naměřil 122 km/h a 113 km/h. Oba šoféry už stíhá policie. Svojí nebezpečnou jízdou navíc ohrozili i zrakově hendikepované a nevidomé lidi, kteří ve Vlaštovičkách mají charitní dům.

Řidič Ferrari se obcí Vlaštovičky u Opavy proháněl rychlostí 122 km/h. | foto: Městská policie Opava

Obcí prochází silnice I/11 mezi Opavou a Bruntálem, přičemž rovný úsek svádí řidiče k rychlé jízdě. Občané této opavské místní části si na to dlouho stěžovali, od února tam úsekové radary měří rychlost z obou stran.

Ačkoliv jde v regionu o poměrně známou skutečnost a na radary navíc upozorňují tabule, tak mnoho řidičů varování stále nedbá. „Od února, tedy po dvou měsících a necelých dvou týdnech, tam evidujeme už 3 768 porušení maximálně povolené padesátky,“ uvedl ředitel městské policie v Opavě Jiří Klein.

Nechvalnými rekordmany se před několika dny stali řidiči vozů ferrari a BMW. „V těsném sledu prosvištěli obcí a radar hned mohl určit vítěze. Bylo to těsně, ale ‚vyhrál‘ řidič ferrari s naměřenou rychlostí 122 km/h,“ napsali strážníci na Facebook. Druhý řidič se podle radaru prohnal rychlostí 113 km/h.

Ačkoliv strážníci lehce nadneseně napsali, že řidiči mezi sebou soutěžili, zatím to nemají potvrzené. „Jeli hned v závěsu, takže to je možné, ale zatím to nevíme, protože jejich prohřešky jsme předali (opavskému magistrátu, pozn. red.) k dořešení ve správním řízení,“ vysvětlil ředitel opavských strážníků.

Podle zpřísněných nových pravidel hříšníkům z Vlaštoviček hrozí za překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více šest trestných bodů, pokuta sedm až pětadvacet tisíc korun a zákaz řízení na šest až osmnáct měsíců.

Navzdory tomu, že mnozí řidiči stále obcí jezdí rychle, si starosta Vlaštoviček René Holuša radar pochvaluje. „Vždyť při lednovém kontrolním měření před instalací radarů překročilo rychlost za měsíc přes třicet tisíc lidí. Bylo to opravdu hrozné,“ připomněl starosta „předradarové“ časy.

Šofér jel v chumelenici po kluzké dálnici 180 km/h a předjížděl zprava

Po zahájení kontroly rychlosti z obou směrů se podle něj situace o dost zlepšila. „Jít na autobus už není o život, auta stačí před přechodem pro chodce zastavit,“ vysvětlil.

Upozornil také na to, že v obci funguje charitní Dům pro zrakově hendikepované, tedy nevidomé a silně slabozraké. „Ti když s doprovodem šli přes silnici, tak to bylo opravdu extrémně hodně nebezpečné,“ zmínil starosta. „I v tom je nyní dopravní situace v obci lepší.“

Nedávný případ rychlé a nebezpečné jízdy ve voze ferrari policie zaznamenala začátkem dubna na dálnici D1 na Vysočině. Jednatřicetiletý cizinec se po silnici ve voze s českou registrační značkou řítil rychlostí 218 kilometrů za hodinu. Po zastavení mu policisté na místě sebrali řidičský průkaz.

Středem Vlaštoviček prochází silnice I/11 mezi Opavou a Bruntálem.

Středem Vlaštoviček prochází silnice I/11 mezi Opavou a Bruntálem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,