Hasiči bojovali s požárem na Bruntálsku. Shořel kombajn a traktory

  9:32
V sobotu nad ránem vyjelo deset jednotek hasičů k požáru zemědělského objektu v Rusíně na Bruntálsku. Shořel kombajn, nakladače a traktory, předběžnou škodu stanovil vyšetřovatel na dvacet milionů korun. Příčina požáru je zatím neznámá.

Na Bruntálsku hořel zemědělský objekt (27. června 2020). | foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

„Druhý stupeň požárního poplachu a postupné nasazení deseti hasičských jednotek si vyžádal noční požár zemědělského objektu v Rusíně na Bruntálsku. Na operační středisko hasičů byl požár s již viditelnými vysokými plameny ohlášen dvě minuty před čtvrtou hodinou ranní,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Jakub Kozák. 

Při příjezdu prvních hasičů byl objekt celý v plamenech, hasičům se podařilo vytáhnout několik tlakových lahví ke svařovací soupravě, které dali chladit do mobilní nádrže, kterou vozí. Zachránili i jeden z traktorů, další traktory, kombajn a nakladače nicméně shořely.

„Zásah komplikoval rovněž požár fotovoltaických panelů na objektu. Hasiči zajistili odpojení panelů od měniče a chránili nosné konstrukce střechy ochlazováním,“ popsal Kozák.

Museli dbát na to, aby se vyhnuli kontaktu s vodivými částmi střechy a fotovoltaických panelů. „Poškozené a plameny již zasažené panely se nehasí, není-li to bezprostředně nut­né,“ vysvětlil mluvčí. Velitel zásahu musel organizovat ochranu hasičů před narušenými konstrukcemi či před sesunem samotných panelů.

Hasiči si vodu k místu vozili kyvadlově, k rozebírání střechy a následnému dohašení použili výškovou techniku.

„Lokalizaci, tedy stav, kdy se již požár nešíří a na místě je dostatek sil a prostředků, ohlásil velitel osm minut po půl šesté ráno. Vyšetřovatel na místě předběžně odhadl škodu na 20 milionů korun, příčinu vzniku vyšetřujeme,“ dodal Kozák.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Krnova a Bruntála a dobrovolní z obcí Slezské Rudoltice, Osoblaha, Město Albrechtice, Třemešná, Jindřichov, Vrbno pod Pradědem, Liptáň a Krnov.

Autor: