Oprava školy, nový sběrný dvůr. Dotace z kraje mají pomoci Vítkovsku i Osoblažsku

  13:39
Školní budova už je sice opravená, rozvody elektřiny ale zůstaly v hliníku a zastaralé je i osvětlení. Slezské Rudoltice proto rozvody i světla v tamní škole vymění a vybudují tam i solární elektrárnu. S více než třímilionovou investicí obci pomohou peníze pro znevýhodněné oblasti, jež trápí odliv lidí a nedostatek pracovních míst v kombinaci se špatnou dostupností.

Zámek Slezské Rudoltice. | foto: MF DNES

„Rozvody elektřiny působí problémy při práci s novými spotřebiči v kuchyni i jinde, potíže jsou i s revizemi. Také osvětlení tříd už nesplňuje moderní hygienické požadavky. Plánujeme proto kompletní výměnu rozvodů včetně zásuvek, rozvodových skříní a dalšího příslušenství i výměnu všech světel,“ popsal starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač.

Součástí prací ve školní budově budou i menší úpravy na rozvodech vody a vznik fotovoltaické elektrárny. Projekt za zhruba 3,4 milionu korun z osmdesáti procent podpoří krajská dotace pro znevýhodněné oblasti Osoblažska a Vítkovska. Hejtmanství letos dělí 22 milionů mezi osm obcí.

Mezi úspěšné žadatele patří Radkov na Vítkovsku, kde se chystá vznik sběrného místa odpadů. „Podařilo se nám získat starou zemědělskou stavbu, kterou chceme opravit a poskytnout tam našim občanům prostor pro odkládání odpadů,“ popsala místostarostka obce Blažena Mrovcová.

Objekt má za zhruba čtyři miliony korun získat nová okna, fasádu i vstupní dveře. Dotace pokryje osmdesát procent nákladů. Radkovští tam pak budou vozit elektroodpad, vyřazené oděvy i například bioodpad.

„Po dohodě tam bude možné uložit i velkoobjemový odpad do doby, než jej odvezeme v kontejnerech. Jsme rádi, že poskytneme místním lidem novou službu. Nemají to tu jednoduché – s prací ani v dalších ohledech,“ dodala místostarostka.

Krajské dotace do znevýhodněných oblastí míří od roku 2017. Místní samosprávy totiž musí řešit problémy, které v jiných oblastech neznají. Lidé tam za prací cestují až hodinu, ubývá mladých kvalifikovaných pracovníků, populace stárne, obce a města bojují s nezaměstnaností i šířením ubytoven pro sociálně slabé.

„Chceme posílit sociální a ekonomický rozvoj na Osoblažsku a Vítkovsku. Přispět k tomu, aby lidé své obce neopouštěli a nestěhovali se do větších měst,“ řekla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.

Z vlastních rozpočtů by si tamní samosprávy projekty nemohly dovolit vůbec nebo by na ně musely roky šetřit či si vzít úvěr. „Při růstu cen stavebních materiálů a prací může odkládání realizace plánovaných projektů a postupné šetření na ně ve výsledku celý projekt prodražit,“ konstatoval starosta Větřkovic na Vítkovsku Miroslav Černoch.

Obec se zhruba sedmi sty padesáti obyvateli opraví mateřskou škol. Hotovo bude už v září. Na jedenáctimilionový projekt Větřkovice od kraje získaly tři miliony korun, maximum, které dotační program umožňuje. Možnost nevyužily poprvé. „Už před dvěma lety jsme čerpali tři miliony na rekonstrukci sportovně-společenského areálu. Je to pro nás pomoc,“ doplnil starosta Černoch.

Opakovaně dotace využívá i Budišov nad Budišovkou. Město již díky ní spravilo jednu z budov střediska volného času, vystavělo pro děti skatepark a vybudovalo nové zázemí skiareálu v místní části Guntramovice. Teď má peníze na opravu budovy městského úřadu.

„Naše radnice je ve špatném statickém stavu. Musí se zabezpečit a svázat a zároveň opravíme fasádu. Jde o historickou budovu se štuky a je potřeba to udělat najednou,“ popsal čtyřmilionový projekt, na který půjde dotačních 2,8 milionu korun, starosta Patrik Schramm. Práce začnou na jaře. „Každým rokem se snažíme vybrat projekt, který by mohl mít šanci uspět. Jen z rozpočtu bychom si takový rozvoj nemohli dovolit,“ zhodnotil Schramm.

Podpora pomůže opravit i nádvoří zámku v Jindřichově, ve Starých Těchanovicích vzniknou místa pro odpočinek s finskými venkovními saunami. Vysoká a Město Albrechtice zrevitalizují parky

Zájem je však větší než objem peněz. Letos žádalo šestnáct obcí v součtu o zhruba 35 milionů korun. „Vzhledem k alokaci programu, která se pohybuje okolo 25 milionů, jsme nemohli vyhovět všem. V nejbližší době se budeme snažit program finančně posílit,“ řekla krajská náměstkyně Šimoňáková.