Nová trasa propojí třicet rozhleden ve Slezsku, tři se ještě stavějí

  16:34
Ještě dvě patra, a devětadvacet metrů vysoká rozhledna Kopřivná bude pod střechou. Pokud počasí dovolí, mohli by z ní lidé obdivovat okolí Budišova nad Budišovkou už v polovině listopadu. Kopřivná a další dvě právě vznikající rozhledny jsou poslední tři součásti sítě vyhlídkových míst ve Slezsku, jež propojí společná trasa.

Vizualizace rozhledny Kopřivná, která se staví u Budišova nad Budišovkou. | foto: MěÚ Budišov nad Budišovkou

Unikátem rozhledny Kopřivná je prosklená podlaha a střecha z plexiskla.

„Montáž ocelové rozhledny vrcholí, chybí nám dvě patra. Pokud nám počasí dovolí, do poloviny listopadu by mohlo být hotovo,“ popsal aktuální stav starosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Tmavě šedá ocelová konstrukce na vrcholku kopce Kopřivná necelé dva kilometry od Budišova a s vyhlídkovou plošinou ve čtyřiadvacetimetrové výšce umožní výhled na okolní obce, Hrubý Jeseník s vrcholkem Roudný, panorama Oderských vrchů a Beskyd, meandry Budišovky, potoka Lobníku i hladinu kružberské přehrady.

Na vznik stavby za 11 milionů získalo město dotační peníze z projektu Silesianka – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Jeho cílem je propojit všechny rozhledny ve Slezsku, na české i polské straně hranice. 

Další rozhledna se staví v Jeseníku nad Odrou

Jde o čtyřiatřicet staveb, z nichž poslední tři právě vznikají. Kromě budišovské Kopřivné jde i o rozhlednu Blahutovice v Jeseníku nad Odrou. Tam vyhlídková věž s rozpočtem zhruba osm a půl milionu roste na Blahutovickém kopci, kde už vznikají základy.

„Kompletně hotovo by mělo být v únoru,“ avizoval starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

Věž ve tvaru kužele tam bude tvořit konstrukce v kombinaci dřeva, oceli a vinoucího se vřetenového schodiště kolem ní. Vyhlídková plošina bude ve výšce patnácti metrů nad úrovní terénu.

„Není tady potřeba několika desítek metrů, poloha umožňuje velice slušný rozsah výhledů. Lidé se dostanou nad základní horizont Moravské brány a nad úroveň lesů,“ upřesnil starosta Machýček.

Za dobré viditelnosti bude možné vidět Nízký Jeseník, Oderské vrchy, ale i Javorník, Radhošť a Lysou horu, lidé shlédnou i Ostravu. V dohledové vzdálenosti jsou dokonce Hostýnské vrchy.

Další vyhlídkové věže jsou v Polsku

Třetí chybějící složkou je neogotická vyhlídková věž Rytířská bašta v polském městě Wodzisław Śląski. Také její rekonstrukce je součástí projektu, hotovo má být rovněž příští rok. Do září 2021 pak čtyřiatřicet rozhleden převážně ve Slezsku, z toho dvaadvacet na české straně, propojí společná trasa. 

Turisté se na jejím webu dozvědí, jak se k rozhlednám dostat na kole, jak pěšky a jak autem, vzniknou příslušné mapy i speciální publikace. Stezka bude mít svůj věrnostní program a počitadla zaznamenají na jednotlivých objektech i návštěvnost.

Součástí projektu je například rozhledna Na Šibenici ve Stěbořicích na Opavsku, Těchanovická vyhlídka ve Starých Těchanovicích, kopřivnická Bílá hora, ostravská Bolt Tower či opavská Hláska. Na polské straně pak vyhlídková věž městské radnice v Glubčicích, vyhlídkové místo zříceniny hradu v Tworkowie-Krzyżanowicích nebo rozhledna Hraniční meandry Odry na polském břehu řeky Odry.