Rošáda na magistrátu: Noví ostravští radní už nastoupili

  14:56
Rozpad vlády v Ostravě znamenal minulý týden pro deset zastupitelů za hnutí Ostravak přechod z opozice do koalice. V pondělí 30. listopadu začali čtyři z nich pracovat na magistrátu jako radní města.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) při zastupitelstvu města Ostravy (25. listopadu 2015). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kdo jsou noví lidé, kteří začínají spolurozhodovat o životě a budoucnosti Ostravy? Co dělali po svém zvolení do rady města? A jaké jsou jejich priority v oblastech, které mají na starost? Co od nich mohou čekat obyvatelé města? Na to se jich zeptala redakce MF DNES.

Michal Mariánek z hnutí Ostravak.

Michal Mariánek
Prvním náměstkem primátora pro oblasti sociálních věcí, zdravotnictví a prevence kriminality se stal vystudovaný pedagog, ostravský rodák, čtyřicetiletý ženatý otec dvojčat, který do minulé středy pracoval pro město jako koordinátor komunitního plánování sociálních služeb a souvisejících aktivit.

„Po hektické středě následoval hektický zbytek týdne včetně víkendu. Sešel jsem se s vedením odboru a domluvili jsme první body spolupráce. Dokončil jsem administrativu, kterou jsem měl na stole v původním působišti, o víkendu jsem vyklízel kancelář a připravoval se na pondělní poradu a úterní radu,“ líčí Mariánek.

Za prioritu ve své oblasti pokládá stabilizaci stávající sítě sociálních služeb a jejich rozvoj podle schváleného strategického plánu.

„Například je nutné transformovat ústavní péči pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Z investic nás čeká rekonstrukce domovů Korýtko a Slunovrat. Připravují se projekty na zlepšení situace sociálně ohrožených rodin. A musíme se připravit na nový zákon o sociálním bydlení,“ uvedl.

Iveta Vozňáková z hnutí Ostravak.

Iveta Vozňáková
Náměstkyní primátora pro finance a rozpočet je 51letá ekonomka, rodačka z Ostravy, matka dvou dospělých dcer, vdova, která dosud učila na Katedře ekonomiky a managementu v metalurgii VŠB-TUO.

„Ještě ve čtvrtek jsem plnila své povinnosti pedagoga. V pátek jsem procházela úkoly na nejbližší dny včetně rozpočtu města na rok 2016 s vedoucím odboru financí a rozpočtu. V sobotu jsem odpočívala, ale už večer jsem procházela rozpočet na rok 2016,“ říká Vozňáková s tím, že v tom pokračovala i v neděli.

Odpoledne si nastěhovala pár osobních věcí do kanceláře a šla se podívat na rozsvěcování vánočního stromu na Masarykově náměstí. Pokud jde o priority, chce společně s kolegy prosazovat to, co Ostravak sliboval před volbami.

„Zaměříme se na revitalizaci centra města, obnovu výstavby nájemních bytů, zefektivnění řízení města a městských společností včetně stabilizace a rozvoje městské nemocnice. Pro mou oblast to znamená zajistit peníze na tyto úkoly bez dalšího zadlužování Ostravy.“

Břetislav Riger z hnutí Ostravak.

Břetislav Riger
Náměstkem primátora, který má na starost investice, útvar hlavního architekta a stavební řád, se stal 45letý ženatý otec dvou dospělých synů, který pochází z Frýdku-Místku, vystudoval Fakultu elektrotechnickou a stavební Vojenské akademie v Brně, a dosud byl (i nadále bude) členem představenstev dvou akciových společností: ČOS – České ochranné společnosti – a HTP Ostrava CZ.

„Protože o mé nominaci na náměstka se rozhodlo až v úterý večer, prožívám velmi hektické období. Již od středy jsem docházel do kanceláře. S vedoucími odborů jsme diskutovali nejaktuálnější témata, například 1. etapu rekonstrukce Nádražní ulice. Také jsem se seznamoval s materiály připravovanými do rady města,“ popsal začátky v nové funkci Riger.

O prioritách v oblasti investic musí podle něj rozhodnout celá rada. Podle prvních jednání s kolegy a primátorem Tomášem Macurou (ANO) by k nim ale měly určitě patřit tyto projekty: výstavba nájemního bydlení ve vybraných lokalitách, navrácení lesku lokalitě Černá Louka a její propojení s hradem i přiléhající částí centra města, řešení výškového domu v Ostrčilově ulici.

„Pak jsou tu priority našeho hnutí, které chceme prosazovat, například veřejné hlasování rady města a také snížení počtů členů dozorčích rad v městských společnostech. Zatímco soukromé společnosti využívají zákonné možnosti snížit počet členů až na jednoho, v městských společnostech bývá až šest členů dozorčí rady. To považuji za plýtvání městskými prostředky.“

Lukáš Semerák z hnutí Ostravak.

Lukáš Semerák
Neuvolněným radním se stal zakladatel a lídr hnutí Ostravak, 43letý rodák z Havířova, vystudovaný právník, ženatý otec dvou synů, který v současnosti podniká zejména v oblasti rozvoje nemovitostí. Na starost si vzal dopravu a dopravně-správní činnosti.

„Po vyjednávání o nové koalici jsem se ve středu večer konečně vyspal. Od čtvrtečního rána se seznamuji s agendou dopravy i s prvními problémy (posunutí termínu otevření zastávky Stodolní, chyby projektu při opravě Nádražní ulice) a učinil jsem i první rozhodnutí v souvislosti se zprovozňováním terminálu na Hranečníku.“

Jeho cílem je zatraktivnit hromadnou dopravu. „A to od relativních maličkostí, jakými je například častější úklid dopravních prostředků, přes nastavení tarifní politiky až po urychlení modernizace vozového a kolejového parku. Střednědobě bych rád politikou ‚cukru a biče‘ zvýšil počet uživatelů MHD,“ říká.

Spolu s obvody a městskou policí chce řešit divoké parkování v centru města i nedostatek bezpečných parkovacích stání na sídlištích. Zaměří se i na „logičtější propojení cyklostezek včetně překonávání dopravních uzlů, na doplnění zeleně podél rušných komunikací“ a chce nechat posoudit možnost nízkoemisních zón ve městě.

„Jedním z mých cílů, který snad není z kategorie snů, je oživení projektu propojení Hlučínského jezera a soutoku řek Odry s Opavou s vybudováním kanálu pro sportovní využití a rekreační plavbu,“ dodal.

ANO a KDU-ČSL Noví radní z Ostravaka vystřídali sociální demokraty a spojili se s původními radními z hnutí ANO – Tomášem Macurou, Radimem Babincem, Kateřinou Šebestovou, Liborem Folwarzcnym, Davidem Pflegerem – a dvěma lidovci, Zbyňkem Pražákem a Iljou Rackem.

Jenže Racka z KDU-ČSL má podle dohody 16. prosince vystřídat Martin Štěpánek z ODS. Dříve opoziční občanští demokraté jsou totiž součástí nové čtyřkoalice. Jejich lídr ale nemohl být zvolen radním, protože je v cizině.

Martin Štěpánek (ODS)

Martin Štěpánek (ODS)
Staronovým náměstkem primátora pro sport bude 41letý rodák z Ostravy, ženatý, který je poslední rok vedoucím Katedry národohospodářské VŠB-TU Ostrava. Předtím byl náměstkem primátora.

„Až do 7. prosince budu přednášet hospodářskou politiku v Číně, pak se vrátím. Protože tak rychlý rozpad původní koalice byl nečekaný a jednání o nové probíhala na poslední chvíli, teprve si upřesňuji plány. Přebírám resort, který jsem měl na starost minulé volební období, takže jeho problémy znám,“ uvedl Štěpánek.

„Ale nebyl jsem u sestavování rozpočtu na příští rok, takže mou hlavní prioritou bude vrátit systémový přístup do oblasti sportu. Kromě toho by se pomalu měly zahájit přípravy na Kontinentální pohár, který Ostravu čeká v roce 2018,“ dodal.