Inspekce kvůli rorýsům rozdala pokuty za zateplování paneláků v Bruntále

  16:20
Tři pokuty za celkem 250 tisíc korun udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) Hospodářské správě města Bruntál a dvěma firmám. Podle ČIŽP firmy při zateplování domů zasáhly do přirozeného vývoje rorýse.

Firmy montážní pěnou znepřístupnily podstřešní ventilační otvory na budovách. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Inspektoři uložili Hospodářské správě města (HSM) Bruntál pokutu 200 tisíc korun, firmě Rýmstav cz 40 tisíc a společnosti W.H.A. system deset tisíc korun. „Příspěvková organizace města prostřednictvím firem zničila užívané sídlo zvláště chráněného druhu rorýse obecného,“ zdůvodnila zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Podle inspekce firmy letos v březnu montážní pěnou znepřístupnily podstřešní ventilační otvory na budovách, které zateplovaly. „Následně tyto otvory trvale překryly izolační hmotou a fasádou,“ podotkla Jandová.

Příspěvková organizace města sice dostala na opravy paneláků v ulici Květná od krajského úřadu výjimku, ale za předpokladu splnění jasných podmínek. A ty podle ČIŽP a následně i dle názoru Ministerstva životního prostředí, ke kterému se HSM Bruntál a Rýmstav odvolal, žadatelé nedodrželi.

Fotogalerie

„Inspektoři provedli na místě kontrolu a zjistili, že na budovách jsou montážní pěnou nebo stavebním materiálem vyplněny podstřešní ventilační otvory, užívané rorýsy, dva otvory byly zaslepeny kovovou síťkou. Práce v rámci zateplování bytových domů měly být zahájeny do 31. března 2018 a všechny otvory vhodné ke hnízdění rorýse měly být tři dny před zahájením prací provizorně překryty závěsem z průsvitné tkaniny. Firmy ale zahájily práce až v dubnu, aniž by otvory vhodné ke hnízdění rorýse překryly,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Sankce po neúspěšném odvolání nabyly právní moci, HSM se ale pokutě nadále brání. „V tuto chvíli máme podanou správní žalobu,“ uvedl ředitel Luděk Holan.

Podle něj správa města spoléhala na konzultaci s odborníky i na dílčí kontroly, které neodhalily žádný problém ve zvoleném postupu. „Navíc se dle našich informací tady rorýs prakticky nevyskytuje, nejde o registrované hnízdiště,“ dodal Holan.

Autor: