Nejrizikovější křižovatky z celého kraje má Opava, město řeší jejich budoucnost

  16:08
Za poslední dva roky se v kraji nejčastěji bouralo na Kateřinském uzlu, obří okružní křižovatce na severovýchodním okraji Opavy, jež spojuje silniční síť se severním obchvatem města. Také po omezení výběru jen na křižovatky v intravilánech měst má tu s nejvíce nehodami Opava.

Nejrizikovějším místem na silnicích se v kraji stal Kateřinský uzel v Opavě. Za poslední dva roky se tam bouralo jednatřicetkrát. | foto: MÚ Opava

Tentokrát jde o kruhový objezd pod obchodním centrem Breda & Weinstein. „Obě křižovatky jsou opravdu problematické a jsou mezi nejrizikovějšími už několik let,“ uvedl Jan Chalas, datový analytik Portálu nehod, který žebříček zveřejnil.

Kateřinský uzel je na prvním místě v kraji s 31 nehodami a sedmi zraněními za dva roky. Nejčastější příčinou kolizí je nedodržení bezpečné vzdálenosti, policie však řeší i další. „Nejenže řidiči nedávají pozor, ale stává se, že na objezd vjíždějí do protisměru. Hlavně mimoopavští, kteří například jedou podle navigace ještě s původní křižovatkou. Navigace je vyzve k odbočení doleva a řidič si nevšimne, že už jde o kruhový objezd,“ konstatoval policejní mluvčí René Černohorský.

Potvrdil i rizikovost okružní křižovatky pod nákupním centrem Breda. „Je tam velký pohyb aut, cyklistů i chodců. V blízkosti je nákupní centrum, parkovací místa a autobusové zastávky. Když se v případě nehody místo uzavře, vázne doprava v celé Opavě,“ sdělil.

Portál nehod pro toto křížení ulic Kasárenská, Nákladní, Rybářská a Oblouková hlásí 17 nehod za dva roky a šest zraněných. Nejčastější příčinou je nerespektování přednosti v jízdě.

U obou křižovatek se řeší budoucnost. „Zvažuje se, jak kruhový objezd ještě označit,“ poznamenal Černohorský ke Kateřinskému uzlu, jenž je v provozu od léta 2019. Provizorní kruhový objezd z betonových bloků pod Bredou je ve městě od podzimu 2017. „Jiná úprava není z kapacitních důvodů možná,“ uvedl ke křižovatce mluvčí Opavy Roman Konečný. Nicméně Opava plánuje plnohodnotnou přestavbu, jež úsek zpřehlední.

Autor: