Šíření akutních respiračních infekcí zpomalilo, nemocnice ruší zákazy návštěv

  9:38
Počet nakažených chřipkou, covidem a dalšími respiračními nemocemi v kraji vzrostl. Podle hygieniků je nárůst v posledním týdnu zanedbatelný, nicméně nemocných přibylo.

„Celková nemocnost v kraji, pokud nezapočítáváme covid, dosáhla 972 případů onemocnění na sto tisíc obyvatel, což je v porovnání s posledním kalendářním týdnem roku 2023, kdy jsme evidovali 967 nakažených na sto tisíc obyvatel, nárůst jen o půl procenta,“ zhodnotil mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Nejvyšší nemocnost, a to 1 623 nakažených na sto tisíc obyvatel, evidují hygienici na Opavsku. Nad tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel, konkrétně 1 363, pak diagnostikovali lékaři na Bruntálsku. Nejpříznivější epidemiologická situace je v tuto chvíli v okrese Nový Jičín.

Počty nemocných lidí v kraji rostou, nemocnice omezují návštěvy

Za pozitivní považují hygienici rovněž skutečnost, že se v Moravskoslezském kraji v tomto roce zatím neobjevil v žádný závažný případ chřipky SARI, což je chřipka vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče.

Výrazně zvýšené počty nemocných s respiračním onemocněním i covidem nepotvrdily redakci ani jednotlivé nemocnice v kraji. Naopak. V Třinci podle mluvčí nemocnice Ireny Sikorové Nožkové klesl počet respiračních onemocnění u hospitalizovaných natolik, že nemocnice zrušila zákaz návštěv, který tu platil od 13. prosince.

Česko se rozkašlalo. Respirační onemocnění přibývají, objevil se i černý kašel

I přes příznivou situaci posledního týdne doporučují hygienici dodržovat preventivní opatření, jako je větrání místností, vyhýbání se hromadným akcím a další.

„Virus má rád chladno a vyhovuje mu nižší vlhkost vzduchu,“ připomněl Kotrla. „Protože lidé v zimě tráví více času zavření v místnostech, často pospolu ve školách, kancelářích a dopravních prostředcích, má chřipka ideální možnost šířit se mezi nimi kapénkami.“

13. listopadu 2023

Autor: