iDNES.cz

Města doplácejí na psy každý rok miliony, náklady snižuje čipování

  10:54
Jen pomalu se snižují částky, které města v Moravskoslezském kraji hradí za starost o odchycené a zatoulané psy. Platí jim nejen krmení, ale i ošetření.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zhruba 280 tisíc korun za rok platila novojičínská radnice za umísťování psů do útulku v Kopřivnici. To by se mělo změnit. Nový Jičín chce postavit vlastní útulek, v městské části Bludovicích vznikne stavba za 10,7 milionu korun s DPH.

„Za odchycené psy město ročně utratilo přes 400 tisíc korun, náklady za psy umístěné v útulku v Kopřivnici dosahovaly přibližně 280 tisíc korun, proplácení kastrace a čipování psů pak 127 tisíc,“ řekla novojičínská mluvčí Marie Machková. „K tomu je ještě potřeba připočíst náklady na úklid a poskytování sáčků na psí exkrementy. Na poplatku za psa město loni získalo 726 tisíc korun,“ dodala.

Čipování psů se osvědčilo i v Krnově, kde se díky němu podařilo snížit náklady na péči o psy z 1,5 milionu korun v roce 2012 na současných 305 tisíc korun za rok.

Pomáhají i slevy za opuštěné a toulavé psy

„Pomohlo tomu povinné čipování psů, zaběhnutí psi se tak dříve setkali se svými majiteli. Zadruhé pomohla lepší součinnost s městskou policií. A v neposlední řadě i stoprocentní osvobození od poplatku za psa na dobu jednoho roku pro toho, kdo se ujme opuštěného nebo toulavého psa, který byl odchycen strážníky městské policie na území města Krnova,“ vysvětlila změnu mluvčí radnice Dita Círová. „A výraznou změnou tehdy bylo i ukončení pro město nevýhodné smlouvy s útulkem, který se o psy staral,“ zmínila.

Jednoznačně nejvyšší náklady má v kraji Ostrava. V roce 2017 přesáhly 12,2 milionu korun. „Většina nákladů je fixních. Proměňuje se například cena za veterinární péči, investice, úpravy,“ vysvětlila mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Průměrná cena veterinární péče v roce 2015 na jednoho psa dosáhla v Ostravě 2 285 korun, o rok později klesla na 1 364 korun, letos se pohybuje okolo 1 898 korun.

Jiný veterinář, jiné ceny

„Od roku 2016 má město nového veterináře. V roce 2015, kdy byla veterinární péče ‚nejdražší‘, do útulku docházel jiný veterinární lékař,“ poukázala Vojkovská na zdánlivý detail ovlivňující náklady města na odchycené psy.

Přes pět milionů korun zaplatil za pobyt psů v útulku v roce 2014 havířovský magistrát. V loňském roce to bylo 4,6 milionu korun.

„Po roce 2014 se projevilo zavedení trvalého označování psů čipem, kdy se snížil počet ustájených psů i doba pobytu,“ vysvětluje havířovská mluvčí Jana Kriš. „V letech 2015 – 2017 byly náklady zhruba srovnatelné, od letošního roku se zvýší, protože se zvýšila cena za umístění zvířat,“ poznamenala.

Vysoké náklady ale mají města v regionu i v souvislosti s běžnou údržbou útulků pro psy.

Ani provoz rozhodně není nejlevnější

„Letos bylo na opravy a nové kotce v útulku vyčleněno 550 tisíc korun. Celková částka se poslední tři roky pohybuje ve zhruba stejné výši, provozování útulku vyjde ročně cca na 1,3 milionu,“ přibližuje situaci v Karviné vedoucí odboru komunálních služeb Jana Maierová.

„Další výdaje jsou za poplatky za telefon, nákup úklidových prostředků, vodné a stočné, nákup ochranných prostředků pro ošetřovatele a platby za další související aktivity. Tyto nás ročně vyjdou v průměru na 79 tisíc korun,“ řekla Marie Vavrečková z odboru životního prostředí opavského magistrátu s tím, že celkové náklady magistrátu se v posledních letech pohybují okolo 180 tisíc korun.

Podobně jsou na tom i v Třinci. „V roce 2017 činily náklady zhruba 189 tisíc korun, letos jsme zatím na částce 89 tisíc korun,“ přiblížila mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová.

zpět na článek