V Kopřivnici začali stavět hráz proti povodním, hotová bude za půl roku

  11:54
Výstavba dlouho očekávané protipovodňové hráze v lokalitě Na Holotě v Kopřivnici-Lubině již odstartovala. Hotová by měla být přibližně za půl roku a vyjde město zhruba na 12 milionů korun.

ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Problémy se záplavami řeší obyvatelé této oblasti pravidelně. K zaplavování tamějších domů a zahrad dochází téměř při každém intenzivnějším a déle trvajícím dešti.

„Pozemky v tomto území mají vysokou hladinu podzemních vod. V minulosti zde byly rybníky a potok sváděl povrchové i spodní vody,“ řekl Jiří Štěpán z odboru rozvoje města.

Odtok vody se však zhoršil v důsledku nešetrného zavádění opatření ke zlepšení úrodnosti půdy a budování místní zástavby. „Během postupné výstavby rodinných domů se zasypávaly odvodňovací příkopy a došlo tak k narušení odvádění vod. Lokalita proto potřebuje protipovodňovou ochranu,“ vysvětlil Štěpán.

Kvůli ochranné hrázi v Bohumíně padly stovky stromů, začne se s opravou mostů

Na místě vznikne protipovodňová hráz, která bude 484 metrů dlouhá a 60 až 150 centimetrů vysoká. Bude mít také svodný příkop a více než 80 metrů dlouhou dešťovou kanalizaci. Ta bude odvádět přebytečnou a nevsáknutou vodu mimo území s domy a zahradami, až do koryta řeky Lubiny.

Celý projekt by měl vyjít zhruba na dvanáct milionů korun. „Náklady projektu se původně pohybovaly kolem patnácti milionů, podařilo se však vysoutěžit cenu nižší. Většinu potřebné částky pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí,“ doplnila kopřivnická mluvčí Lucie Macháčková.

1. června 2016