Hrčavě hrozí, že bude muset vrátit dva miliony na nové silnice

  9:10
Hrčavě, malé horské obci na Frýdecko-Místecku, hrozí, že bude Moravskoslezskému kraji vracet sumu, která je vyšší než její roční rozpočet. Obec totiž peníze od kraje využila na přípravu plánovaného, ale neuskutečněného projektu.

Obec Hrčava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zastupitelé obce se teď obávají, že v kase nezbudou prostředky na financování provozu školy a školky ani na další nutně výdaje.

Předchozí vedení obce se pustilo do česko-polského projektu na zlepšení dopravní obslužnosti za zhruba 65 milionů korun, který měla z velké části pokrýt evropská dotace. A téměř pět milionů korun by hradil kraj.

„Necelou polovinu peněz už kraj poskytl na zaplacení projektové dokumentace, jenže z projektu sešlo. Bývalý starosta tvrdil do médií, že to bylo kvůli několika lidem, kteří nepustili pozemky, ale my jsme nyní zjistili, že hlavní příčinou neschválení projektu bylo, že neseděl počet kilometrů nových cest,“ konstatoval starosta Hrčavy Marek Sikora s tím, že odlišné údaje figurovaly v žádosti předložené na začátku procesu předkládání projektu a ve finální žádosti.

Pokud do roku 2020 obec cesty nepostaví, 2,3 milionu korun bude muset kraji poslat zpět. Potvrdila to i mluvčí kraje Nikola Birklenová. 

„Finance jsme Hrčavě měli dát ve dvou splátkách. První na náklady projektové dokumentace jsme už vyplatili,“ zmínila Birklenová.

Bývalý starosta Hrčavy Petr Staňo si však stojí za tím, že v projektu, který se soustředil hlavně na rozšíření komunikací, chyby nebyly. 

„Dva roky si na obec chodil stěžovat jeden z obyvatel, že mu na silnici ujíždí pozemek, ať tam postavíme opěrnou zeď. Tak jsme ji nyní do toho projektu zahrnuli. Když byly plány hotové, odmítl zábor toho kousku svého pozemku na stavbu zdi podepsat,“ vylíčil Staňo.

Dodal, že půl metru ze své meze nebo příkopu odmítlo nakonec pustit více lidí, a proto projekt nedopadl. „Projektovou dokumentaci mají noví zastupitelé hotovou, nic jim nebrání začít shánět nový dotační titul. Je ještě dva roky čas,“ poukázal bývalý starosta.

Místostarosta Hrčavy Petr Koziel to tak růžově nevidí. „Ověřovali jsme si, že v blízké budoucnosti se nerýsuje žádná výzva, která by nabídla až devadesátiprocentní výši dotace, jako měla ta promarněná. A větší spoluúčast si nemůžeme dovolit,“ vysvětlil Koziel. „Zastupitelé se obávají o chod školy a školky. Zařízení obec dotuje a jsou pro odlehlou vesnici stěžejní,“ podotkl Koziel.

Zastupitel Rostislav Sikora upozornil i na skutečnost, že jen za projektové dokumentace nerealizovaných projektů pro turisty utratilo předchozí vedení z obecního rozpočtu asi 3,7 milionu korun: 

„Třeba za projekt infocentra obec zaplatila 330 tisíc korun, a ačkoliv nebyl realizovaný, obdržela jedna z firem 124 tisíc korun jako bonus za jeho schválení. A jen za pouhou přípravu výběrového řízení na dodavatele půjčovny kol šlo z obce 108 tisíc korun. Vesnice s dvoumilionovým rozpočtem se nemůže chovat tak velikášsky,“ myslí si místostarosta.

Staňo však i u těchto projektů tvrdí, že při jejich přípravě odvedl kus práce a je jen na novém vedení, aby sehnalo dotace a dokončilo je.