Prodloužená Rudná nepřinesla jen úlevu, hluk z ní vadí lidem ve Vřesině

  18:48
Hluk z nedávno zprovozněné Prodloužené Rudné je pro ně natolik nesnesitelný, že iniciovali petici. Lidé ve Vřesině u Ostravy se snaží ještě ve zkušebním provozu silnice prosadit protihluková opatření, která by jim ulevila.

V Ostravě se slavnostně otevřela Prodloužená Rudná. Poslední úsek vznikl za rekordní tři měsíce. (19. 12. 2019) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Petici nám odevzdali minulý týden. Předáme ji Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kraji a hygienikům. Na hluk mám stížnosti občanů prakticky od zprovoznění Prodloužené Rudné. Že se ve Vřesině zvýšila hladina hluku, je nezpochybnitelné. Vřesiňáky to hodně omezuje, jsme v údolí a není z toho úniku,“ popsal starosta Vřesiny Jiří Kopeň.

Pod petici se podepsaly více než tři stovky místních. Poukazují na zvýšenou hladinu hluku z projíždějících aut i na zvukové rázy při přejezdu aut po dilatacích mostní konstrukce nad vřesinským údolím.

„Pokud se dostatečný počet občanů neozve s připomínkami proti stavbě teď, kdy probíhá takzvaný zkušební provoz, může se stát, že bude pozdě. Stavba se schválí do provozu a hluk se stane běžnou součástí našeho denního i nočního života,“ uvedli Martin Staněk, Jan Fučík a Petr Lička z petičního výboru. 

Obec se chystá žádat všechna dostupná protihluková opatření, na zamezení hluku se podle ní při stavbě šetřilo. „Pomoc hledáme i u odborníků. Využijeme všechny možnosti, jak donutit stát ta opatření udělat,“ uvedl starosta Kopeň.

Problém cítí i lidé z takzvané staré zástavby v Porubě. „Registrujeme několik stížností na hluk v okolí Prodloužené Rudné. Jednali jsme o tom s ŘSD, krajem a okolními obcemi. Občanům se snažíme pomoci, nicméně nejrychlejší postup je, aby se obraceli přímo na hygienu, ať u nich udělá měření,“ uvedl místostarosta Poruby Miroslav Otisk.

Hygiena řeší podněty od léta

Dodal, že pokud o měření žádají občané, je zdarma, obec ho ale musí platit. „Pokud hygiena potvrdí překročení limitů, je to pádný argument pro to, aby ŘSD situaci řešilo,“ upřesnil Otisk.

Hygienická stanice už o problému ví. „Od léta chodí podněty na hluk z této nově spuštěné, dosud nezkolaudované stavby. Měření hluku z naší strany se neprovádělo. Protokoly z měření jsou však přiloženy od správce komunikace ŘSD ke kolaudaci. Žádost je podaná na krajské hygienické stanici,“ řekl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Protože již hygienici mají na dvě desítky stížností, s vřesinskými občany se setkali a hluk prověří.

„Paní ředitelkou byla schválena dvě měřicí místa. Námi bylo navrženo jedno a ze setkání, kde byli zainteresováni občané, vzešlo druhé,“ upřesnil Kotrla s tím, že objednávku měření již má Zdravotní ústav Ostrava.

Hluk ze silnice prozatím měřilo Ředitelství silnic a dálnic. „Na žádném úseku nebyly hodnoty překročeny nad zákonem povolené limity,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že oproti vydanému stavebnímu povolení je tam navíc snížená rychlost na 90 kilometrů v hodině. Stavební povolení počítá se stokilometrovou rychlostí.

Ledvinová dodala, že na základě hlukové studie již jsou u silnice protihluková opatření. „Jsou umístěna podél stavby u ulice Vřesinské, na estakádě a na dalších místech, kde bylo protihlukových bariér potřeba,“ uzavřela mluvčí.