iDNES.cz

Potvrzeno, ostravské hutě ArcelorMittal koupila firma Liberty Steel

  9:20
Dlouhé měsíce nejistoty jsou pryč. Společnost Liberty Steel potvrdila nákup ostravské hutě a společně s ní i dalších podniků koncernu ArcelorMittal napříč Evropou. Ostravská firma tak po patnácti letech dostala nového majitele.

ilustrační snímek | foto: Arcelor Mittal

„Název společnosti se sice změní, ale výroba oceli v huti, která zde působí už bezmála sedmdesát let, bude pokračovat,“ řekl k prodeji generální ředitel ostravské huti Ašók Patil.

Prodej hutě ArcelorMittal

  • hodnota transakce je 740 milionů euro, tedy přes 18,8 miliardy Kč
  • tímto nákupem se Liberty Steel stane jedním z deseti největších producentů oceli na světě mimo Čínu
  • sedm podniků, které dnes Liberty získává, zaměstnává dohromady přes 14 000 lidí, z toho nejvíc právě v Ostravě
  • Liberty plánuje zvýšit prodeje těchto podniků o 50 % během tří let

Někdejší Novou huť Ostrava musí společnost ArcelorMittal prodat kvůli požadavku Evropské komise. Ta požaduje snížit podíl hutního gigantu na trhu tak, aby ArcelorMittal mohl koupit obří ocelárnu v italské Ilvě.

Vedle podniků v Ostravě byly součástí transakce také továrny v rumunském Galati, italském Piombinu, makedonský ArcelorMittal Skopje, lucemburský ArcelorMittal Dudelange a provozy v belgickém Lutychu.

Za skupinu hutí nový majitel zaplatil téměř 19 miliard korun.

„Tato transakce v hodnotě 740 milionů eur učiní z Liberty jednoho z deseti největších světových producentů oceli mimo Čínu s celkovou výrobní kapacitou přes osmnáct milionů tun širokého spektra hotových produktů,“ komentoval nákup Josef Holík, mediální zástupce společnosti Liberty v České republice.

Podle odborářů ale jednání s novým majitelem stále neskončila. Prodej firmy má doprovodit i dohoda se zástupci zaměstnanců.

„Dohodu finalizujeme, v současnosti ji máme hotovou zhruba z devadesáti procent, řekl odborový předák ostravské huti Petr Slanina. „Ještě chybí zapracovat několik důležitých bodů, ale celkově jsme spokojeni, situace je rozhodně lepší než před několika měsíci.“

zpět na článek