Začaly přijímačky. Školy chválí elektronické přihlášky, míst je v kraji dost

  10:38
První várku přijímacích testů dnes zdolávají deváťáci, kteří chtějí studovat některý z maturitních oborů středních škol v Moravskoslezském kraji. Druhý termín je v pondělí, výsledky budou v květnu. Letos má přijímací řízení poprvé nové podmínky.

ilustrační snímek | foto: Petr LemberkMF DNES

Uchazeči se místo dvou hlásili na tři školy či obory a přihlášky mohli podat elektronicky. Střední školu si v regionu letos vybírá přes jedenáct tisíc deváťáků.

„Měli jsme strach, jak to bude fungovat. Když se do elektronického systému zpočátku nešlo přihlásit, přišla i panika. Ale s odstupem můžu říct, že všechno klaplo,“ popsala Eva Novotná z Opavy, matka deváťáka Martina.

Nervozitu rodičů zaznamenaly také školy. „Všechno bylo jinak. Rodiče se začali zajímat mnohem dřív, spousta z nich byla vyplašená a šířily se i zkreslené informace,“ popsala ředitelka ostravského Gymnázia Olgy Havlové Jana Huvarová.

Takřka odpadlo obíhání škol

Elektronický systém ale nakonec využila drtivá většina uchazečů. „Elektronicky se přihlásilo asi osmdesát procent zájemců,“ uvedl například ředitel Střední školy stavební a dřevozpracující v Ostravě Lukáš Šubert s tím, že dalších deset procent se hlásilo hybridně, tedy zadali údaje elektronicky, ale zároveň je vytiskli a dodali škole, a desetina podala papírovou přihlášku.

Podobná čísla hlásí i další školy v kraji, někde online přihlášku podalo i přes devadesát procent uchazečů. Plošně se podle dat společnosti Cermat, která přijímací zkoušky zajišťuje, elektronicky přihlásilo devětasedmdesát procent deváťáků.

Volili si tři obory a každému přisoudili jinou prioritu. Automaticky je tak po úspěšném přijímacím řízení přijme ten obor, jejž upřednostnili. Odpadlo tak odevzdávání zápisových lístků.

Přihláška navíc nafoukla statistiky, šance na přijetí je podobná jako loni

„To vidím jako výhodu. Starší syn dělal přijímačky před dvěma lety. Dostal se na školu, kterou chtěl méně. Tam jsme dali zápisový lístek a na tu druhou podali odvolání. Když s odvoláním uspěl, musela jsem jít nejdřív pro rozhodnutí, že mu odvolání vyšlo, pak na tu první školu pro zápisový lístek, a ten zase zpátky odevzdat tam, kam chtěl nastoupit,“ sdělila Novotná.

Co se týče počtu zájemců, evidují školy v kraji o něco vyšší čísla. „To je ale vzhledem k možnosti hlásit se na tři školy logické,“ konstatovala ředitelka Huvarová. „Díky prioritám ale známe skutečný zájem. Předtím jsme nevěděli, kdo k nám chce přednostně.“

S nejvyšší prioritou gymnázium eviduje asi půlku uchazečů. I to je převis, například na čtyřleté studium vezme škola třicítku studentů, přihlášek s prioritou jedna má devětašedesát.

Deváťáků je o 250 méně než loni

Větší přehled o tom, kdo chce kam nastoupit, oceňuje i ředitel stavebky Lukáš Šubert. „Podle počtu a potvrzení našeho oboru na prvním místě už teď vím, že bychom měli mít přes dvě stě studentů. To je jistota, se kterou můžu pracovat.“

Také ředitel bruntálské Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Jan Meca zmínil přesnější odhad, jak se obory naplní. „Třeba u oboru IT budeme brát 30 studentů a máme 47 přihlášek s jedničkou. Takže víme, že bude plný.“

Jasněji je i u učebních oborů, i když řada z nich vyhlásí další kola přijímacího řízení. „Třeba u oborů instalatér a truhlář máme více přihlášek s prioritou jedna než míst. U zedníka a montéra suchých staveb zcela jistě bude druhé kolo,“ sdělil ředitel Šubert.

Deváťáků je v kraji o 250 méně než loni. „V posledních ročnících základních škol se vzdělává 11 239 žáků,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Na střední školy se podle serveru ministerstva školství Vzdělávání v datech hlásí přes 15 tisíc zájemců, zahrnuje to však i uchazeče o víceletá gymnázia. Kapacita středních škol v kraji pro příští školní rok čítá přes 17 tisíc míst.

30. ledna 2024