Vlastník lyžařského areálu na Pradědu vědomě lže soudu, tvrdí zástupci obce

  13:46
Trestní oznámení pro zamlčení závazků a podání nepravdivých informací podali zástupci obce Karlova Studánka na podnikatele Josefa Figuru, jenž vlastní mimo jiné lyžařský areál na Pradědu.

(ilustrační snímek) | foto: www.figura.cz

Figura se dostal do finančních problémů a požádal soud o povolení oddlužení. V žádosti ale podle obce například neuvedl, jakou částku Karlově Studánce dluží. Trestní oznámení podali zástupci Karlovy Studánky v říjnu v nedalekém Bruntále.

„Ze zákonných důvodů se nemůžeme vyjadřovat ke konkrétním osobám,“ řekla bruntálská policejní mluvčí Pavla Jiroušková. „Obecně mohu jen potvrdit, že v říjnu 2018 přijali policisté územního odboru Bruntál jedno trestní oznámení od obce na Bruntálsku, kterým se zabývají.“ 

Konkrétní zatím nechce být ani starostka Karlovy Studánky Radka Chudová. „Vše je sděleno v trestním oznámení a v našem podání krajskému soudu. Zatím to nebudu komentovat,“ podotkla starostka.

„Dlužníci předložili soudu vědomě nepravdivý seznam závazků, pod nějž se podepsali a výslovně stvrdili jeho platnost, ačkoliv museli vědět, že tomu tak není,“ stojí v podání Karlovy Studánky krajskému soudu. „Dlužníci v seznamu závazků neuvedli pohledávky věřitele obec Karlova Studánka v celkové výši 16,4 milionu korun, z toho ve výši 14,1 milionu zajištěné.“

K obci se přidal i další věřitel

Zatímco v trestním oznámení podaném v Bruntále upozorňují zástupci obce na možný problém Josefa Figury z trestněprávního hlediska, v podání Krajskému soudu v Ostravě požadují svolání schůze věřitelů, která by rozhodla o tom, zda má pokračovat soudem schválené oddlužení, nebo zda by měl být zvolen jiný způsob řešení úpadku, například klasickým insolvenčním řízením.

Argumentují i tím, že v seznamu majetku a závazků zveřejněném Josefem Figurou a jeho ženou, kteří společně žádají soud o oddlužení, přiznávají manželé majetek za více než 95 milionů korun, přičemž přiznané závazky jsou jen ve výši necelých 39 milionů korun.

„Je naprosto absurdní, že při tvrzení vlastnictví majetku o hodnotě minimálně třikrát převyšující deklarovanou výši závazků si dlužníci dovolují žádat soud o to, aby si mohli odepsat 60 % z výše nezajištěných závazků, ponechat si veškerý majetek, přičemž nezajištěným věřitelům uhradit v průběhu pěti let pouze 30 % jejich pohledávek,“ stojí v návrhu. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl na dotaz MF DNES Josef Figura.

Na stranu Karlovy Studánky se ale přidal další z velkých věřitelů, Zdeněk Talaš. Tomu manželé Figurovi dluží podle vlastního insolvenčního návrhu téměř třicet milionů korun.

„Mám na věc stejný názor jako zástupci Karlovy Studánky – oddlužení je v tomto případě nesmysl,“ komentoval Zdeněk Talaš podání návrhu na svolání schůze věřitelů, která by rozhodla o průběhu insolvenčního řízení. „V případě svolání schůze věřitelů budu pro klasické insolvenční řízení.“ 

Soud návrhu Karlovy Studánky vyhověl, schůze věřitelů bude 7. února.