Kamiony na sněhu blokovaly beskydský přechod, kolona měla osm kilometrů

  12:40,  aktualizováno  16:13
Husté sněžení v části Beskyd způsobilo dopoledne dopravní kalamitu na silnici vedoucí k česko-slovenskému přechodu Bumbálka - Makov. Kamiony tam nevyjely stoupání a silnici tak ve směru na Slovensko zcela zablokovaly. Kolona měla až osm kilometrů. Úsek se podařilo zprůjezdnit ve 13 hodin.

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Beskydech začalo sněžit už v úterý a někde padá sníh i dnes. Na silnicích někde leží několikacentimetrová souvislá vrstva sněhu, což bylo neřešitelnou překážkou pro několik kamionů jedoucích k hraničnímu přechodu Bumbálka na Slovensko. 

Stoupání od křižovatky ve směru z Bílé na Frýdecko-Místecku a z Horní Bečvy na Vsetínsku nevyjely a frekventovanou silnici na Slovensko zcela zablokovaly.

„Vytvořila se kolona dlouhá přibližně osm kilometrů, úsek v tomto směru je zcela neprůjezdný,“ sdělila před polednem policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Policie dopravu odkláněla od Rožnova pod Radhoštěm na Ostravici, ve směru ze Slovenska provoz nebyl nijak omezen.

Úsek se podařilo zprovoznit okolo 13. hodiny. „Poslední kamion z kolony pomalu vyjíždí, komunikace je průjezdná,“ hlásila policejní mluvčí.

Jestli uvázlé kamiony měly zimní obutí včetně řetězů nutných pro současný stav beskydských vozovek, kde leží souvislá vrstva sněhu, Viačková nevěděla.

Další komplikace způsobovala voda

Problémy v regionu dělala i velká voda. Rozvodněné řeky a potoky zalily i některé silnice, dočasně tak byla neprůjezdná silnice III/4676 mezi Dolním Benešovem a Hájem ve Slezsku na Opavsku, dále kvůli vylité říčce Petrůvce byl uzavřený menší hraniční přejezd v Petrovicích u Karviné, část Závada, stejný problém postihl i hraniční přechod v Úvalnu na Krnovsku.

Neprůjezdný je i nájezd na D1 směr Brno v Bohumíně-Vrbici, auta neprojela rovněž po silnici poblíž ostravské Černé louky nebo u železničního nádraží ve Studénce na Novojičínsku. 

V kravařské části Dvořisko na Opavsku hrozí vylití řeky Opavy. Vedení města připravuje evakuaci obyvatel asi stovky domů. Tuto možnost nyní lidem nabízí. „Situaci monitorujeme už od noci. Hladina řeky je podle našeho čidla na třetím stupni. Už byla uzavřena komunikace vedoucí přes část Dvořisko,“ řekla ČTK starostka Monika Brzesková .

Úsek od křižovatky silnic I/56 (Bílá) a I/35 (Horní Bečva) směrem na hraniční přechod Bumbálka byl neprůjezdný.

Úsek od křižovatky silnic I/56 (Bílá) a I/35 (Horní Bečva) směrem na hraniční přechod Bumbálka byl neprůjezdný.

Po ochlazení napadl sníh, uzavřel Červenohorské sedlo:

Autor: