Rybník u Krnova se po virové nákaze napouští, pak se v něm zabydlí kapři

  8:28
Po mimořádných veterinárních opatřeních kvůli nákaze ryb nebezpečným koi herpes virem se Petrův rybník v Krnově opět plní vodou. V březnu se počítá s jeho zarybněním násadou kaprů, amurů, tolstolobiků, candátů a štik. Bez vody byl bezmála půl roku.

Vypuštěný Petrův rybník u Krnova, pohled na loviště. | foto: Povodí Odry

„Nechali jsme jej ladem celou zimu a nyní jsme připraveni opět vyčištěný a vydezinfikovaný Petrův rybník u Krnova zarybnit naší rybí násadou. Věřím, že se virová nákaza již neobjeví, pro její úspěšné zdolání jsme udělali maximum,“ uvedl vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry Ivo Jedlička.

Rybník se bude napouštět několik týdnů, doba bude záležet na objemu přítoků. „V březnu plánujeme zarybnění,“ upřesnila mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.

Mimořádná veterinární opatření nařídila Státní veterinární správa v polovině srpna po prokázání koiherpesvirózy, pro ryby vysoce nakažlivé nemoci s až devadesátiprocentní úmrtností.

Znamenalo to uzavření okolí rybníka, přerušení prodeje ryb na sádkách i okamžité ukončení rybolovu v přilehlém rybníku Výtažník. Odkloněna byla také trasa cyklostezky Slezská magistrála, jež vede po přelivu rybníka.

Utraceno muselo být sedmdesát tun ryb

Petrův rybník se vypustil, ryby zlikvidovaly. Za své vzalo 70 tun kaprů, amurů, tolstolobiků, candátů, štik i sumců, ztrátu státní podnik vyčíslil na sedm milionů korun. Následovala dezinfekce vyschnutím a vyvápněním.

„Byly dezinfikovány i veškeré pracovní nástroje a pomůcky,“ dodala Vlčková. Prodej ryb znovu začal koncem října.

Petrův rybník má přes třicet hektarů. Je oblíbeným relaxačním místem, častým cílem cyklistů a rybářů i sídlem jachtařského klubu.

Petrův rybník leží nedaleko Krnova.

Petrův rybník leží nedaleko Krnova.

Autor: