iDNES.cz

Potkani jsou v kraji přemnožení, místa vhodná pro jedy navrhovali i místní

  17:08
Zneškodnit ohniska výskytu potkanů je cílem takzvané podzimní deratizace v Moravskoslezském kraji. Už začala a potrvá do listopadu. Jedy se hází do šachet, kterých jsou v chodnících a silnicích tisíce. Místa vytipovávali nejen zaměstnanci radnic, ale také samotní obyvatelé.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Podzimní deratizace začala v září a bude pokračovat do listopadu. Nástrahy se pravidelně kontrolují a v případě, že jich ubývá, se doplňují. Například v okrese Opava předpokládáme, že otevřeme nyní na podzim pět tisíc kanalizačních revizních šachet. V okrese Nový Jičín čtyři tisíce,“ popsal mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt.

V obou okresech se takto v součtu ošetří na dvě stě kilometrů kanalizační sítě. „Velmi často jde o požadavky radnic. Intenzivnější deratizace probíhá na sídlištích a v centrech měst, protože se jedná o lokality s větším výskytem hlodavců,“ upřesnil Síbrt.

Třeba Nový Jičín zároveň nechává deratizační firmou ošetřit i svůj majetek – travnaté plochy, sítě, budovy či bytové domy.

„Město také vyzývá každého vlastníka nebo správce objektu, kanalizace, horkovodů, kontrolních šachet, kolektorů a dalších zařízení, aby zajistil deratizaci na svém nebo svěřeném majetku na vlastní náklad. Hlodavci se nejčastěji vyskytují v blízkosti kanalizačních vpustí a horkovodů,“ uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Severomoravské vodovody a kanalizace budou potkany teď na podzim hubit i na Frýdecko-Místecku, kde se položí na šest set nástrah, na Českotěšínsku do kanálů zamíří osm set a na Havířovsku tisíc sedm set návnad. Na Karvinsku se počítá s dvěma tisíci nástrahami.

Karviná dokončuje hubení

Téměř hotovo je již v Karviné. „Letos se konaly už dvě deratizace. Na konci jara tradiční – podle vyhlášky města, na začátku léta pak mimořádná. V této době se dokončuje tradiční podzimní deratizace a na přelomu listopadu a prosince je v plánu ještě druhá mimořádná deratizace,“ vysvětlil mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček.

Dodal, že zatímco jarní a podzimní hubení je celoplošné, v mimořádných deratizacích jde o ošetření konkrétních lokalit.

„Největší míru viny v této problematice nesou samotní občané, neboť vyhazují velké množství zbytků jídla do odpadních kontejnerových nádob a košů nebo splachují do záchodu. Někteří dokonce vyhazují zbytky z oken nebo balkonů na veřejné prostranství. Hlodavci si čím dál víc zvykají na člověka, proto se vyskytují už i za bílého dne,“ uzavřel Hudeček.

Města mohou kontrolovat vlastníky

Říjen patří deratizaci v Havířově, v kanalizaci i jinde. Třeba pracovníci tamní radnice si ke kontrole vytipovali na 160 míst, hlavně kolem kontejnerových stání. Vyhláškou Havířov v tomtéž termínu vyzval k hubení hlodavců i soukromé majitele a provozovatele.

„Cílem je, abychom co nejúčinněji snížili početní stavy potkanů. Odbor komunálních služeb může vlastníky i provozovatele vyzvat, aby doložili, že požadovanou kontrolu a případnou deratizaci hlodavců v daných termínech skutečně provedli,“ uvedla vedoucí odboru komunálních služeb Havířova Iveta Grzonková.

Město bez potkanů v kraji ani jinde neexistuje, podle odhadů odborníků jsou jich naopak spíše tisícihlavé kolonie. Právě kanalizace jim slouží jako komunikace, jimiž se přesouvají za potravou – na sídliště, ke stánkům s občerstvením, k hypermarketům i vývařovnám. Znakem jejich výskytu jsou například specifické díry v zemi.

Ani přes pravidelné pokládky návnad jich neubývá. Důvodem jsou tuny potravin vyhazované do popelnic i odpadních vod.

„Tyto potraviny se stávají pro potkany ideální potravou. Rychle a nekontrolovatelně se rozmnožují. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší,“ komentoval ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

zpět na článek